Australian Open

Australian Open

Rezumat

Logo-ul Australian Openului. Licență: Domeniul Public.

Australian Open (din 1905) este unul din cele 4 turnee de Mare Șlem, alături de Roland Garros, Wimbledon și US Open. Are loc la Melbourne Park, în Melbourne, Australia. Turneul se desfășoară în luna ianuarie.

Locații

Turneul s-a desfășurat în mai multe orașe, cele mai multe din Australia: Melbourne (52 ori), Sidney (17 ori), Adelaide (14 ori), Brisbane (7 ori), Perth (3 ori). De 2 ori s-a desfășurat în orașe din Noua Zeelandă: Christchurch (o dată) și Hastings (o dată, 1912).

Din 1988 s-a desfășurat la Flinders Park (acum Melbourne Park).[1]

Istoric

În 1905 a avut loc primul meci de tenis la simplu masculin, între Dr Arthur Curtis și Rodney Heath, ultimul având câștig de cauză, în fața a 5000 de spectatori.

În 1922 a avut loc primul meci la simplu feminin, între Margaret Molesworth și Esna Boyd, care s-a terminat cu victoria primei jucătoare.

Denumirea Australian Open datează din 1969, când au fost acceptați și profesioniștii în cadrul turneului.[2]

Suprafața

Până în 1987 inclusiv s-a jucat pe iarbă. Din 1988 până în 2008 s-a jucat pe o suprafață sintetică numită Rebound Ace. Din 2008 s-a jucat pe Plexicushion Prestige.

Arene

Cele trei arene principale sunt: Rod Laver Arena, inaugurată în 1988, având o capacitate de 14 820 locuri, cu acoperiș retractabil și nocturnă[3];  Melbourne Arena, inaugurată în 2000, având o capacitate de 10 300 locuri, cu acoperiș retractabil și nocturnă[4], Margaret Court Arena, deschisă în 1988, cu o capacitate de 7500 locuri, cu acoperiș retractabil și nocturnă, fosta Show Court One.

Show Court 2 și Show Court 3 au câte 3000 locuri fiecare.

În total, la Melbourne Park sunt 39 terenuri de tenis, 33 pe hard și 6 pe zgură.[5]

România

Horia Tecău, valoros jucător de tenis român, dublu
Horia Tecău în 2016. Autor: sl.robl. Data: 27 mai 2016. Sursa: https://www.flickr.com/photos/sirobi/27127049790/. Licenţa: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Singurul jucător român care a câștigat Australian Open este Horia Tecău, care a câștigat turneul în 2012, la dublu mixt, cu americanca Bethanie Mattek-Sands.[6]

Statistici

Ași

Masculin

La masculin, cei mai mulți ași au fost reușiți de Nick Kyrgios: 100 ași în 4 meciuri. Pe locurile următoare se situează: Milos Raonic (100 ași în 5 meciuri), Tennys Sandgren (95 ași în 5 meciuri), Novak Djokovic (79 ași în 7 meciuri) și John Isner (78 ași în 2 meciuri).

Feminin

La feminin, cei mai mulți ași au fost reușiți de Garbiñe Muguruza: 42 ași în 7 meciuri. Ea este urmată de Ashleigh Barty (37 ași în 6 meciuri), Julia Goerges (32 ași în 3 meciuri), Petra Kvitova (25 ași în 5 meciuri) și Serena Williams (24 ași în 3 meciuri).[7]

Recorduri

Record                         Jucător                   Număr       Ani

Masculin începând cu 1905

Cele mai multe titluri la simplu

Înainte de 1969: Australia Roy Emerson        6          1961, 1963–1967

După 1968: Serbia Novak Djokovic   8          2008, 2011–2013, 2015–2016, 2019–2020

Cele mai multe titluri consecutive la simplu

Înainte de 1969: Australia Roy Emerson        5          1963–1967

După 1968:    Serbia Novak Djokovic            3          2011–2013

Cele mai multe titluri la dublu

Înainte de 1969:   Australia Adrian Quist      10        1936–1940, 1946–1950

După 1968: SUA Bob Bryan SUA Mike Bryan        6          2006–2007, 2009–2011, 2013

Cele mai multe titluri consecutive la dublu

Înainte de 1969: Australia Adrian Quist        10        1936–1940, 1946–1950

După 1968: SUA Bob Bryan SUA Mike Bryan        3          2009–2011

Cele mai multe titluri la dublu mixt (bărbați)

Înainte de 1969: 4 Australia Harry Hopman 1930, 1936–1937, 1939,

Australia Colin Long                     1940, 1946–1948

După 1968: 3  SUA Jim Pugh  1988–1990

India Leander Paes 2003, 2010, 2015

Canada Daniel Nestor 2007, 2011, 2014

Cele mai multe campionate (simplu, dublu și dublu mixt) (bărbați)

Înainte de 1969: Australia Adrian Quist        13        1936–1950 (3 la simplu, 10 la dublu)

După 1968:    Serbia Novak Djokovic            8          2008–2020 (8 la simplu)

Femei după 1922

Cele mai multe titluri la simplu

În total: Australia Margaret Court      11        1960–1966, 1969–1971, 1973

Înainte de 1969: Australia Margaret Court     7          1960–1966

După 1968: SUA Serena Williams     7          2003, 2005, 2007, 2009–2010, 2015, 2017

Cele mai multe titluri consecutive la simplu

Jucătoare de tenis australiană
Margaret Court în 1964. Fotografie decupată. Autor: Koch, Eric / Anefo. Data: 21 iulie 1964. Licență: Attribution-ShareAlike 3.0 Netherlands (CC BY-SA 3.0 NL). Sursa: https://www.nationaalarchief.nl/onderzoeken/fotocollectie/aa718e02-d0b4-102d-bcf8-003048976d84

Înainte de 1969: Australia Margaret Court     7          1960–1966

După 1968: 3   Australia Margaret Court 1969–1971

Australia Evonne Goolagong Cawley 1974–1976

jucătoare de tenis germană
Steffi Graf în 2010. Autor: Mark Henckel. Locația: Hamburg. Licență: Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0).

Germania Steffi Graf 1988–1990

Iugoslavia Monica Seleș 1991–1993

Elveția Martina Hingis                        1997–1999

Cele mai multe titluri la dublu

Înainte de 1969: Australia Thelma Coyne Long         12        1936–1940, 1947–1949, 1951–1952, 1956, 1958

După 1968: SUA Martina Navratilova           8  1980, 1982–1985, 1987–1989

Cele mai multe titluri consecutive la dublu

Înainte de 1969: Australia Thelma Coyne Long Australia Nancye Wynne Bolton   5 1936–1940

După 1968: SUA Martina Navratilova SUA Pam Shriver     7          1982–1985, 1987–1989

Cele mai multe titluri la dublu mixt (femei)

Înainte de 1969: 4 Australia Daphne Akhurst Cozens           1924–1925, 1928–1929

Australia Nell Hall Hopman 1930, 1936–1937, 1939

Australia Nancye Wynne Bolton 1940, 1946–1948

Australia Thelma Coyne Long       1951–1952, 1954–1955

După 1968: 2  Cehoslovacia Jana Novotná    1988–1989

Latvia Larisa Savchenko Neiland 1994, 1996

Elveția Martina Hingis 2006, 2015

Republica Cehă Barbora Krejčíková  2019, 2020

Cele mai multe titluri (simplu, dublu și dublu mixt) (femei)

Înainte de 1969: Australia Nancye Wynne Bolton     20        1936–1952 (6 la simplu, 10 la dublu, 4 la dublu mixt)

După 1968: SUA Martina Navratilova           12        1980–2003 (3 la simplu, 8 la dublu, 1 la dublu mixt)

Vârstă

Cel mai tânăr câștigător la simplu: Australia Ken Rosewall   18 ani și 2 luni (1953)

Cel mai tânăr câștigător la dublu: Australia Lew Hoad 18 ani și 2 luni (1953)

Cea mai tânără câștigătoare la simplu: Elveția Martina Hingis 16 ani și 4 luni (1997)

Cea mai tânără câștigătoare la dublu: Croația Mirjana Lučić 15 ani și 10 luni (1998)

Cel mai vârstnic câștigător la simplu   Australia Ken Rosewall 37 ani și 2 luni (1972)

Cel mai vârstnic câștigător la dublu:   Australia Norman Brookes 46 ani și 2 luni (1924)

Cea mai vârstnică câștigătoare la simplu: Australia Thelma Coyne Long 35 ani și 8 luni (1954)

Cea mai vârstnică câștigătoare la dublu: Australia Thelma Coyne Long 37 ani și 7 luni (1956)

Cel mai vârstnic câștigător la dublu mixt: Australia Horace Rice      52 years (1923)

Cea mai vârstnică câștigătoare la dublu mixt  SUA Martina Navratilova 46 ani și 3 luni (2003)[8]

Finalele

Simplu masculin

An        Campion                                Finalist                        Scor

2019    Novak Djokovic (SRB)          Rafael Nadal (ESP)    6-3 6-2 6-3

2018    Roger Federer (SUI)   Marin Cilic (CRO)      6-2 6-7(5) 6-3 3-6 6-1

2017    Roger Federer (SUI)   Rafael Nadal (ESP)    6-4 3-6 6-1 3-6 6-3

2016    Novak Djokovic (SRB)          Andy Murray (GBR)  6-1 7-5 7-6(3)

2015    Novak Djokovic (SRB)          Andy Murray (GBR)  7-6(5) 6-7(4) 6-3 6-0

2014    Stan Wawrinka (SUI) Rafael Nadal (ESP)    6-3 6-2 3-6 6-3

2013    Novak Djokovic (SRB)          Andy Murray (GBR)  6-7(2) 7-6(3) 6-3 6-2

2012    Novak Djokovic (SRB)          Rafael Nadal (ESP)    5-7 6-4 6-2 6-7(5) 7-5

2011    Novak Djokovic (SRB)          Andy Murray (GBR)  6-4 6-2 6-3

2010    Roger Federer (SUI)   Andy Murray (GBR)  6-3 6-4 7-6(11)

2009    Rafael Nadal (ESP)    Roger Federer (SUI)   7-5 3-6 7-6(3) 3-6 6-2

2008    Novak Djokovic (SRB)          Jo-Wilfried Tsonga (FRA)      4-6 6-4 6-3 7-6(2)

2007    Roger Federer (SUI)   Fernando Gonzalez (CHI)      7-6(2) 6-4 6-4

2006    Roger Federer (SUI)   Marcos Baghdatis (CYP)        5-7 7-5 6-0 6-2

2005    Marat Safin (RUS)      Lleyton Hewitt           1-6 6-3 6-4 6-4

2004    Roger Federer (SUI)   Marat Safin (RUS)      7-6(3) 6-4 6-2

2003    Andre Agassi (USA)  Rainer Schuettler (GER)         6-2 6-2 6-1

2002    Thomas Johansson (SWE)      Marat Safin (RUS)      3-6 6-4 6-4 7-6(4)

2001    Andre Agassi (USA)  Arnaud Clement (FRA)          6-4 6-2 6-2

2000    Andre Agassi (USA)  Yevgeny Kafelnikov (RUS)   3-6 6-3 6-2 6-4

1999    Yevgeny Kafelnikov (RUS)   Thomas Enqvist (SWE)          4-6 6-0 6-3 7-6(1)

1998    Petr Korda (CZE)       Marcelo Rios (CHI)    6-2 6-2 6-2

1997    Pete Sampras (USA)   Carlos Moya (ESP)     6-2 6-3 6-3

1996    Boris Becker (GER)    Michael Chang (USA)            6-2 6-4 2-6 6-2

1995    Andre Agassi (USA)  Pete Sampras (USA)   4-6 6-1 7-6(6) 6-4

1994    Pete Sampras (USA)   Todd Martin (USA)    7-6(4) 6-4 6-4

1993    Jim Courier (USA)      Stefan Edberg (SWE) 6-2 6-1 2-6 7-5

1992    Jim Courier (USA)      Stefan Edberg (SWE) 6-3 3-6 6-4 6-2

1991    Boris Becker (GER)    Ivan Lendl (TCH)       1-6 6-4 6-4 6-4

1990    Ivan Lendl (TCH)       Stefan Edberg (SWE) 4-6 7-6(3) 5-2 ret.

1989    Ivan Lendl (TCH)      Miloslav Mecir (TCH) 6-2 6-2 6-2

1988    Mats Wilander (SWE) Pat Cash          6-3 6-7(3) 3-6 6-1 8-6

1987    Stefan Edberg (SWE) Pat Cash          6-3 6-4 3-6 5-7 6-3

1986    Nu a avut loc

1985    Stefan Edberg (SWE) Mats Wilander (SWE) 6-4 6-3 6-3

1984    Mats Wilander (SWE) Kevin Curren (RSA)   6-7(5) 6-4 7-6(3) 6-2

1983    Mats Wilander (SWE) Ivan Lendl (TCH)       6-1 6-4 6-4

1982    Johan Kriek (USA)     Steve Denton (USA)  6-3 6-3 6-2

1981    Johan Kriek (RSA)     Steve Denton (USA)  6-2 7-6 6-7 6-4

1980    Brian Teacher (USA)  Kim Warwick  7-5 7-6 6-3

1979    Guillermo Vilas (ARG)           John Sadri (USA)       7-6 6-3 6-2

1978    Guillermo Vilas (ARG)           John Marks     6-4 6-4 3-6 6-3

1977    Roscoe Tanner (USA) Guillermo Vilas (ARG)           6-3 6-3 6-3

1977    Vitas Gerulaitis (USA)           John Lloyd (GBR)      6-3 7-6 5-7 3-6 6-2

1976    Mark Edmondson       John Newcombe         6-7 6-3 7-6 6-1

1975    John Newcombe         Jimmy Connors (USA)           7-5 3-6 6-4 7-6

1974    Jimmy Connors (USA)           Phil Dent         7-6 6-4 4-6 6-3

1973    John Newcombe         Onny Parun (NZL)     6-3 6-7 7-5 6-1

1972    Ken Rosewall  Mal Anderson 7-6 6-3 7-5

1971    Ken Rosewall  Arthur Ashe (USA)    6-1 7-5 6-3

1970    Arthur Ashe (USA)    Dick Crealy     6-4 9-7 6-2

1969    Rod Laver       Andres Gimeno (ESP)            6-3 6-4 7-5

1968    Bill Bowrey     Juan Gisbert (ESP)      7-5 2-6 9-7 6-4

1967    Roy Emerson  Arthur Ashe (USA)    6-4 6-1 6-4

1966    Roy Emerson  Arthur Ashe (USA)    6-4 6-8 6-2 6-3

1965    Roy Emerson  Fred Stolle      7-9 2-6 6-4 7-5 6-1

1964    Roy Emerson  Fred Stolle      6-3 6-4 6-2

1963    Roy Emerson  Ken Fletcher   6-3 6-3 6-1

1962    Rod Laver       Roy Emerson  8-6 0-6 6-4 6-4

1961    Roy Emerson  Rod Laver      1-6 6-3 7-5 6-4

1960    Rod Laver       Neale Fraser    5-7 3-6 6-3 8-6 8-6

1959    Alex Olmedo (USA)   Neale Fraser    6-1 6-2 3-6 6-3

1958    Ashley Cooper            Mal Anderson 7-5 6-3 6-4

1957    Ashley Cooper            Neale Fraser    6-3 9-11 6-4 6-2

1956    Lew Hoad       Ken Rosewall  6-4 3-6 6-4 7-5

1955    Ken Rosewall  Lew Hoad       9-7 6-4 6-4

1954    Mervyn Rose   Rex Hartwig   6-2 0-6 6-4 6-2

1953    Ken Rosewall  Mervyn Rose   6-0 6-3 6-4

1952    Ken McGregor            Frank Sedgman           7-5 12-10 2-6 6-2

1951    Dick Savitt (USA)      Ken McGregor            6-3 2-6 6-3 6-1

1950    Frank Sedgman           Ken McGregor            6-3 6-4 4-6 6-1

1949    Frank Sedgman           John Bromwich           6-3 6-2 6-2

1948    Adrian Quist   John Bromwich           6-4 3-6 6-3 2-6 6-3

1947    Dinny Pails      John Bromwich           4-6 6-4 3-6 7-5 8-6

1946    John Bromwich           Dinny Pails      5-7 6-3 7-5 3-6 6-2

1945    Nu a avut loc

1944    Nu a avut loc

1943    Nu a avut loc

1942    Nu a avut loc

1941    Nu a avut loc

1940    Adrian Quist   Jack Crawford 6-3 6-1 6-2

1939    John Bromwich           Adrian Quist   6-4 6-1 6-3

1938    Donald Budge (USA) John Bromwich           6-4 6-2 6-1

1937    Vivian McGrath          John Bromwich           6-3 1-6 6-0 2-6 6-1

1936    Adrian Quist   Jack Crawford 6-2 6-3 4-6 3-6 9-7

1935    Jack Crawford Fred Perry (GBR)       2-6 6-4 6-4 6-4

1934    Fred Perry (GBR)       Jack Crawford 6-3 7-5 6-1

1933    Jack Crawford Keith Gledhill (USA) 2-6 7-5 6-3 6-2

1932    Jack Crawford Harry Hopman            4-6 6-3 3-6 6-3 6-1

1931    Jack Crawford Harry Hopman            6-4 6-2 2-6 6-1

1930    Edgar Moon    Harry Hopman            6-3 6-1 6-3

1929    Colin Gregory (GBR) Richard Schlesinger    6-2 6-2 5-7 7-5

1928    Jean Borotra (FRA)    Jack Cummings           6-4 6-1 4-6 5-7 6-3

1927    Gerald Patterson         John Hawkes   3-6 6-4 3-6 18-16 6-3

1926    John Hawkes   Jim Willard      6-1 6-3 6-1

1925    James Anderson          Gerald Patterson         11-9 2-6 6-2 6-3

1924    James Anderson          Richard Schlesinger    6-3 6-4 3-6 5-7 6-3

1923    Pat O’Hara Wood       Cuthbert St. John        6-1 6-1 6-3

1922    James Anderson          Gerald Patterson         6-0 3-6 3-6 6-3 6-2

1921    Rhys Gemmell Alf Hedeman  7-5 6-1 6-4

1920    Pat O’Hara Wood       Ron Thomas    6-3 4-6 6-8 6-1 6-3

1919    Algernon Kingscote (GBR)    Dr. Eric Pockley          6-4 6-0 6-3

1918    Nu a avut loc

1917    Nu a avut loc

1916    Nu a avut loc

1915    Gordon Lowe (GBR) Horace Rice    4-6 6-1 6-1 6-4

1914    Arthur O’Hara Wood Gerald Patterson         6-4 6-3 5-7 6-1

1913    Ernie Parker    Harry Parker (NZL)    2-6 6-1 6-3 6-2

1912    James Parke (GBR)     Alfred Beamish (GBR)           3-6 6-3 1-6 6-1 7-5

1911    Norman Brookes         Horace Rice    6-1 6-2 6-3

1910    Rodney Heath Horace Rice    6-4 6-3 6-2

1909    Tony Wilding (NZL)  Ernie Parker    6-1 7-5 6-2

1908    Fred Alexander (USA)           Alfred Dunlop 3-6 3-6 6-0 6-2 6-3

1907    Horace Rice    Harry Parker (NZL)    6-3 6-4 6-4

1906    Tony Wilding (NZL)  Francis Fisher (NZL)  6-0 6-4 6-4

1905    Rodney Heath Dr. Arthur Curtis        4-6 6-3 6-4 6-4[9]

Simplu feminin

An       Campioană                  Finalistă                      Scor

2019    Naomi Osaka (JPN)    Petra Kvitova (CZE)   7-6(2) 5-7 6-4

2018    Caroline Wozniacki (DEN)     Simona Halep (ROU) 7-6(2) 3-6 6-4

2017    Serena Williams (USA)           Venus Williams (USA)           6-4 6-4

2016    Angelique Kerber (GER)        Serena Williams (USA)           6-4 3-6 6-4

2015    Serena Williams (USA)           Maria Sharapova (RUS)          6-3 7-6(5)

2014    Li Na (CHN)   Dominika Cibulkova (SVK)   7-6(3) 6-0

2013    Victoria Azarenka (BLR)       Li Na (CHN)   4-6 6-4 6-3

2012    Victoria Azarenka (BLR)       Maria Sharapova (RUS)          6-3 6-0

2011    Kim Clijsters (BEL)    Li Na (CHN)   3-6 6-3 6-3

2010    Serena Williams (USA)           Justine Henin (BEL)   6-4 3-6 6-2

2009    Serena Williams (USA)           Dinara Safina (RUS)   6-0 6-3

2008    Maria Sharapova (RUS)          Ana Ivanovic (SRB)   7-5 6-3

2007    Serena Williams (USA)           Maria Sharapova (RUS)          6-1 6-2

2006    Amelie Mauresmo (FRA)       Justine Henin-Hardenne (BEL)          6-1 2-0 ret.

2005    Serena Williams (USA)           Lindsay Davenport (USA)     2-6 6-3 6-0

2004    Justine Henin-Hardenne (BEL)          Kim Clijsters (BEL)    6-3 4-6 6-3

2003    Serena Williams (USA)           Venus Williams (USA)           7-6(4) 3-6 6-4

2002    Jennifer Capriati (USA)          Martina Hingis (SUI)  4-6 7-6(7) 6-2

2001    Jennifer Capriati (USA)          Martina Hingis (SUI)  6-4 6-3

2000    Lindsay Davenport (USA)     Martina Hingis (SUI)  6-1 7-5

1999    Martina Hingis (SUI)  Amelie Mauresmo (FRA)       6-2 6-3

1998    Martina Hingis (SUI)  Conchita Martinez (ESP)        6-3 6-3

1997    Martina Hingis (SUI)  Mary Pierce (FRA)     6-2 6-2

1996    Monica Seles (USA)   Anke Huber (GER)     6-4 6-1

1995    Mary Pierce (FRA)     Arantxa Sanchez Vicario (ESP)         6-3 6-2

1994    Steffi Graf (GER)       Arantxa Sanchez Vicario (ESP)         6-0 6-2

1993    Monica Seles (YUG)  Steffi Graf (GER)       4-6 6-3 6-2

1992    Monica Seles (YUG)  Mary Joe Fernandez (USA)    6-2 6-3

1991    Monica Seles (YUG)  Jana Novotna (TCH)   5-7 6-3 6-1

1990    Steffi Graf (GER)       Mary Joe Fernandez (USA)   6-3 6-4

1989    Steffi Graf (FRG)       Helena Sukova (TCH) 6-4 6-4

1988    Steffi Graf (FRG)       Chris Evert (USA)      6-1 7-6(3)

1987    Hana Mandlikova (TCH)        Martina Navratilova (USA)    7-5 7-6(1)

1986    Nu a avut loc

1985    Martina Navratilova (USA)    Chris Evert-Lloyd (USA)       6-2 4-6 6-2

1984    Chris Evert-Lloyd (USA)       Helena Sukova (TCH) 6-7(4) 6-1 6-3

1983    Martina Navratilova (USA)    Kathy Jordan (USA)   6-2 7-6(5)

1982    Chris Evert-Lloyd (USA)       Martina Navratilova (USA)    6-3 2-6 6-3

1981    Martina Navratilova (USA)    Chris Evert-Lloyd (USA)       6-7(4) 6-4 7-5

1980    Hana Mandlikova (TCH)        Wendy Turnbull          6-0 7-5

1979    Barbara Jordan (USA)            Sharon Walsh (USA)  6-3 6-3

1978    Chris O’Neil    Betsy Nagelsen (USA)           6-3 7-6

1977    Evonne Goolagong Cawley    Helen Cawley 6-3 6-0

1977    Kerry Reid (Melville)  Dianne Fromholtz       7-5 6-2

1976    Evonne Goolagong Cawley    Renata Tomanova (TCH)        6-2 6-2

1975    Evonne Goolagong     Martina Navratilova (TCH)    6-3 6-2

1974    Evonne Goolagong     Chris Evert (USA)      7-6 4-6 6-0

1973    Margaret Court           Evonne Goolagong     6-4 7-5

1972    Virginia Wade (GBR) Evonne Goolagong     6-4 6-4

1971    Margaret Court           Evonne Goolagong     2-6 7-6 7-5

1970    Margaret Court           Kerry Melville 6-3 6-1

1969    Margaret Court (Smith)          Billie Jean King (USA)           6-4 6-1

1968    Billie Jean King (USA)           Margaret (Smith) Court          6-1 6-2

1967    Nancy Richey (USA)  Lesley Turner 6-1 6-4

1966    Margaret Smith           Nancy Richey (USA)  w/o

1965    Margaret Smith           Maria Bueno (BRA)   5-7 6-4 5-2 ret.

1964    Margaret Smith           Lesley Turner  6-3 6-2

1963    Margaret Smith           Jan Lehane      6-2 6-2

1962    Margaret Smith           Jan Lehane      6-0 6-2

1961    Margaret Smith           Jan Lehane      6-1 6-4

1960    Margaret Smith           Jan Lehane     7-5 6-2

1959    Mary Reitano (Carter) Renee Schuurman (RSA)        6-2 6-3

1958    Angela Mortimer (GBR)         Lorraine Coghlan       6-3 6-4

1957    Shirley Fry (USA)       Althea Gibson (USA) 6-3 6-3

1956    Mary Carter     Thelma Long   3-6 6-2 9-7

1955    Beryl Penrose  Thelma Long   6-4 6-3

1954    Thelma Long   Jennifer Staley           6-3 6-4

1953    Maureen Connolly (USA)       Julia Sampson (USA)  6-3 6-2

1952    Thelma Long   Helen Angwin 6-2 6-3

1951    Nancye Bolton            Thelma Long (Coyne) 6-1 7-5

1950    Louise Brough (USA) Doris Hart (USA)       6-4 3-6 6-4

1949    Doris Hart (USA)       Nancye Bolton            6-3 6-4

1948    Nancye Bolton            Marie Toomey 6-3 6-1

1947    Nancye Bolton            Nell Hopman   6-3 6-2

1946    Nancye Bolton (Wynne)         Joyce Fitch      6-4 6-4

1945    Nu a avut loc

1944    Nu a avut loc

1943    Nu a avut loc

1942    Nu a avut loc

1941    Nu a avut loc

1940    Nancye Wynne           Thelma Coyne 5-7 6-4 6-0

1939    Emily Westacott         Nell Hopman   6-1 6-2

1938    Dorothy Bundy (USA)           Dorothy Stevenson     6-3 6-2

1937    Nancye Wynne           Emily Westacott         6-3 5-7 6-4

1936    Joan Hartigan  Nancye Wynne           6-4 6-4

1935    Dorothy Round (GBR)           Nancy Lyle (GBR)     1-6 6-1 6-3

1934    Joan Hartigan  Margaret Molesworth 6-1 6-4

1933    Joan Hartigan  Coral Buttsworth        6-4 6-3

1932    Coral Buttsworth        Katherine Le Mesurier            9-7 6-4

1931    Coral Buttsworth        Marjorie Crawford      1-6 6-3 6-4

1930    Daphne Akhurst          Sylvia Harper  10-8 2-6 7-5

1929    Daphne Akhurst          Louise Bickerton         6-1 5-7 6-2

1928    Daphne Akhurst          Esna Boyd      7-5 6-2

1927    Esna Boyd      Sylvia (Lance) Harper 5-7 6-1 6-2

1926    Daphne Akhurst          Esna Boyd      6-1 6-3

1925    Daphne Akhurst          Esna Boyd      1-6 8-6 6-4

1924    Sylvia Lance   Esna Boyd      6-3 3-6 8-6

1923    Margaret Molesworth Esna Boyd      6-1 7-5

1922    Margaret Molesworth Esna Boyd      6-3 10-8[10]

Dublu masculin

An       Campioni                                                    Finaliști           Scor

2019    Pierre-Hugues Herbert (FRA) Nicolas Mahut (FRA) Henri Kontinen (FIN) John Peers (AUS)       6-4 7-6(1)

2018    Oliver Marach (AUT) Mate Pavic (CRO)      Juan Sebastian Cabal (COL) Robert Farah (COL)     6-4 6-4

2017    Henri Kontinen (FIN) John Peers (AUS)       Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           7-5 7-5

2016    Jamie Murray (GBR) Bruno Soares (BRA)    Daniel Nestor (CAN) Radek Stepanek (CZE)           2-6 6-4 7-5

2015    Simone Bollelli (ITA) Fabio Fognini (ITA)    Pierre-Hugues Herbert (FRA) Nicolas Mahut (FRA) 6-4 6-4

2014    Lukasz Kubot (POL) Robert Lindstedt (SWE)         Eric Butorac (USA) Raven Klaasen (RSA)    6-3 6-3

2013    Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           Robin Haase (NED) Igor Sijsling (NED)       6-3 6-4

2012    Leander Paes (IND) Radek Stepanek (CZE) Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           7-6(1) 6-2

2011    Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           Mahesh Bhupathi (IND) Leander Paes (IND)           6-3 6-4

2010    Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           Daniel Nestor (CAN) Nenad Zimonjic (SRB)           6-3 6-7(5) 6-3

2009    Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           Mahesh Bhupathi (IND) Mark Knowles (BAH)        2-6 7-5 6-0

2008    Jonathan Erlich (ISR) Andy Ram (ISR)         Arnaud Clement (FRA) Michael Llodra (FRA)         7-5 7-6(4)

2007    Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           Max Mirnyi (BLR) Jonas Bjorkman (SWE)   7-5 7-5

2006    Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           Martin Damm (CZE) Leander Paes (IND)     4-6 6-3 6-4

2005    Wayne Black (ZIM) Kevin Ullyett (ZIM)      Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           6-4 6-4

2004    Michael Llodra (FRA) Fabrice Santoro (FRA)          Bob Bryan (USA) Mike Bryan (USA)           7-6(4) 6-3

2003    Michael Llodra (FRA) Fabrice Santoro (FRA)          Mark Knowles (BAH) Daniel Nestor (CAN) 6-4 3-6 6-3

2002    Mark Knowles (BAH) Daniel Nestor (CAN) Fabrice Santoro (FRA) Michael Llodra (FRA)          7-6(4) 6-3

2001    Jonas Bjorkman (SWE) Todd Woodbridge    Byron Black (ZIM) David Prinosil (GER)     6-1 5-7 6-4 6-4

2000    Ellis Ferreira (RSA) Rick Leach (USA)         Wayne Black (ZIM) Andrew Kratzmann       6-4 3-6 6-3 3-6 18-16

1999    Jonas Bjorkman (SWE) Patrick Rafter           Mahesh Bhupathi (IND) Leander Paes (IND)           6-3 4-6 6-4 6-7(10) 6-4

1998    Jonas Bjorkman (SWE) Jacco Eltingh (NED)            Todd Woodbridge Mark Woodforde 6-2 5-7 2-6 6-4 6-3

1997    Todd Woodbridge Mark Woodforde Sebastien Lareau (CAN) Alex O’Brien (USA)          4-6 7-5 7-5 6-3

1996    Stefan Edberg (SWE) Petr Korda (CZE)       Sebastien Lareau (CAN) Alex O’Brien (USA)          7-5 7-5 4-6 6-1

1995    Jared Palmer (USA) Richey Reneberg (USA)            Mark Knowles (BAH) Daniel Nestor (CAN) 6-3 3-6 6-3 6-2

1994    Jacco Eltingh (NED) Paul Haarhuis (NED)   Byron Black (ZIM) Jonathan Stark (USA)    6-7 6-3 6-4 6-3

1993    Danie Visser (RSA) Laurie Warder    John Fitzgerald Anders Jarryd (SWE)            6-4 6-3 6-4

1992    Todd Woodbridge Mark Woodforde Kelly Jones (USA) Rick Leach (USA)           6-4 6-3 6-4

1991    Scott Davis (USA) David Pate (USA)           Patrick McEnroe (USA) David Wheaton (USA)       6-7 7-6 6-3 7-5

1990    Pieter Aldrich (RSA) Danie Visser (RSA)     Grant Connell (CAN) Glenn Michibata (CAN)         6-4 4-6 6-1 6-4

1989    Rick Leach (USA) Jim Pugh (USA)   Darren Cahill Mark Kratzmann          6-4 6-4 6-4

1988    Rick Leach (USA) Jim Pugh (USA)   Jeremy Bates (GBR) Peter Lundgren (SWE) 6-3 6-2 6-3

1987    Stefan Edberg (SWE) Anders Jarryd (SWE) Peter Doohan Laurie Warder  6-4 6-4 7-6

1986    Nu a avut loc

1985    Paul Annacone (USA) Christo van Rensburg (RSA) Mark Edmondson Kim Warwick        3-6 7-6 6-4 6-4

1984    Mark Edmondson Sherwood Stewart (USA) Joakim Nystrom (SWE) Mats Wilander (SWE)         6-2 6-2 7-5

1983    Paul McNamee Mark Edmondson      Steve Denton (USA) Sherwood Stewart (USA)        6-3 7-6

1982    John Alexander John Fitzgerald         Andy Andrews (USA) John Sadri (USA)      6-4 7-6

1981    Mark Edmondson Kim Warwick        Hank Pfister (USA) John Sadri (USA)          6-3 6-7 6-3

1980    Mark Edmondson Kim Warwick        Peter McNamara Paul McNamee        7-5 6-4

1979    Peter McNamara Paul McNamee        Paul Kronk Cliff Letcher        7-6 6-2

1978    Wojtek Fibak (POL) Kim Warwick    Paul Kronk Cliff Letcher        7-6 7-5

1977    Arthur Ashe (USA) Tony Roche        Charlie Pasarell (USA) Erik Van Dillen (USA)          6-4 6-4

1977    Ray Ruffels Allan Stone         John Alexander Phil Dent       7-6 7-6

1976    John Newcombe Tony Roche Ross Case Geoff Masters       7-6 6-4

1975    John Alexander Phil Dent       Bob Carmichael Allan Stone  6-3 7-6

1974    Ross Case Geoff Masters       Syd Ball Bob Giltinan 6-7 6-3 6-4

1973    John Newcombe Mal Anderson         John Alexander Phil Dent       6-3 6-4 7-6

1972    Ken Rosewall Owen Davidson          Ross Case Geoff Masters       3-6 7-6 6-2

1971    John Newcombe Tony Roche Tom Okker (NED) Marty Riessen (USA)      6-2 7-6

1970    Bob Lutz (USA) Stan Smith (USA)   John Alexander Phil Dent       8-6 6-3 6-4

1969    Roy Emerson Rod Laver        Ken Rosewall Fred Stolle       6-4 6-4

1968    Dick Crealy Allan Stone         Terry Addison Ray Keldie     10-8 6-4 6-3

1967    John Newcombe Tony Roche Bill Bowrey Owen Davidson 3-6 6-3 7-5 6-8 8-6

1966    Roy Emerson Fred Stolle        John Newcombe Tony Roche 7-9 6-3 6-8 14-12 12-10

1965    John Newcombe Tony Roche Roy Emerson Fred Stolle        3-6 4-6 13-11 6-3 6-4

1964    Bob Hewitt Fred Stolle          Roy Emerson Ken Fletcher     6-4 7-5 3-6 4-6 14-12

1963    Bob Hewitt Fred Stolle          Ken Fletcher John Newcombe            6-2 3-6 6-3 3-6 6-3

1962    Roy Emerson Neale Fraser     Bob Hewitt Fred Stolle          4-6 4-6 6-1 6-4 11-9

1961    Rod Laver Bob Mark  Roy Emerson Martin Mulligan           6-3 7-5 3-6 9-11 6-2

1960    Rod Laver Bob Mark  Roy Emerson Neale Fraser     1-6 6-2 6-4 6-4

1959    Rod Laver Bob Mark  Don Candy Robert Howe       9-7 6-4 6-2

1958    Ashley Cooper Neale Fraser   Roy Emerson Bob Mark         7-5 6-8 3-6 6-3 7-5

1957    Lew Hoad Neale Fraser          Malcolm Anderson Ashley Cooper    6-3 8-6 6-4

1956    Lew Hoad Ken Rosewall       Don Candy Mervyn Rose       10-8 13-11 6-4

1955    Vic Seixas (USA) Tony Trabert (USA)          Lew Hoad Ken Rosewall       6-3 6-2 2-6 3-6 6-1

1954    Mervyn Rose Rex Hartwig     Neale Fraser Clive Wilderspin            6-3 6-4 6-2

1953    Lew Hoad Ken Rosewall       Don Candy Mervyn Rose       9-11 6-4 10-8 6-4

1952    Frank Sedgman Ken McGregor          Don Candy Mervyn Rose       6-4 7-5 6-3

1951    Frank Sedgman Ken McGregor          Adrian Quist John Bromwich 11-9 2-6 6-3 4-6 6-3

1950    Adrian Quist John Bromwich Jaroslav Drobny (EGY) Eric Sturgess (RSA) 6-3 5-7 4-6 6-3 8-6

1949    Adrian Quist John Bromwich Geoffrey Brown Bill Sidwell 1-6 7-5 6-2 6-3

1948    Adrian Quist John Bromwich Frank Sedgman Colin Long    1-6 6-8 9-7 6-3 8-6

1947    Adrian Quist John Bromwich Frank Sedgman George Worthington 6-1 6-3 6-1

1946    Adrian Quist John Bromwich Max Newcombe Leonard Schwartz   6-3 6-1 9-7

1945    Nu a avut loc

1944    Nu a avut loc

1943    Nu a avut loc

1942    Nu a avut loc

1941    Nu a avut loc

1940    Adrian Quist John Bromwich Jack Crawford Vivian McGrath         6-3 7-5 6-1

1939    Adrian Quist John Bromwich Colin Long Don Turnbull       6-4 7-5 6-2

1938    Adrian Quist John Bromwich Gottfried von Cramm (NGE) Henner Henkel (NGE)            7-5 6-4 6-0

1937    Adrian Quist Don Turnbull     John Bromwich Jack Harper   6-2 9-7 1-6 6-8 6-4

1936    Adrian Quist Don Turnbull     Jack Crawford Vivian McGrath         6-8 6-2 6-1 3-6 6-2

1935    Jack Crawford Vivian McGrath         Fred Perry (GBR) Pat Hughes (GBR)            6-4 8-6 6-2

1934    Fred Perry (GBR) Pat Hughes (GBR)            Adrian Quist Don Turnbull     6-8 6-3 6-4 3-6 6-3

1933    Ellsworth Vines (USA) Keith Gledhill (USA)           Jack Crawford Edgar Moon   6-4 10-8 6-2

1932    Jack Crawford Edgar Moon   Harry Hopman Gerald Patterson        12-10 6-3 4-6 6-4

1931    Charles Donohoe Roy Dunlop            Jack Crawford Harry Hopman           8-6 6-2 5-7 7-9 6-4

1930    Jack Crawford Harry Hopman           John Hawkes Tim Fitchett      8-6 6-1 2-6 6-3

1929    Jack Crawford Harry Hopman           Jack Cummings Edgar Moon  6-1 6-8 4-6 6-1 6-3

1928    Jean Borotra (FRA) Jacques Brugnon (FRA) James Willard Edgar Moon    6-2 4-6 6-4 6-4

1927    Gerald Patterson John Hawkes           Pat O’Hara Wood Ian McInness        8-6 6-2 6-1

1926    Gerald Patterson John Hawkes           James Anderson Pat O’Hara Wood    6-1 6-4 6-2

1925    Gerald Patterson Pat O’Hara Wood   James Anderson Fred Kalms  6-4 8-6 7-5

1924    Norman Brookes James Anderson      Gerald Patterson Pat O’Hara Wood   6-2 6-4 6-3

1923    Pat O’Hara Wood Cuthbert St. John  Dudley Bullough Horace Rice            6-4 6-3 3-6 6-0

1922    Gerald Patterson John Hawkes           James Anderson Norman Peach         8-10 6-0 6-0 7-5

1921    Rhys Gemmell Scott Eaton    N. Brearley Edward Stokes    7-5 6-3 6-3

1920    Pat O’Hara Wood Ronald Thomas     Horace Rice Ray Taylor          6-1 6-0 7-5

1919    Pat O’Hara Wood Ronald Thomas     James Anderson Arthur Lowe            7-5 6-1 7-9 3-6 6-3

1918    Nu a avut loc

1917    Nu a avut loc

1916    Nu a avut loc

1915    Horace Rice Clarence Todd    Gordon Lowe (GBR) Cuthbert St. John        8-6 6-4 7-9 6-3

1914    Ashley Campbell Gerald Patterson     Rodney Heath Arthur O’Hara Wood 7-5 3-6 6-3 6-3

1913    Ernie Parker Alf Hedeman     Harry Parker Ray Taylor         8-6 4-6 6-4 6-4

1912    James Parke (GBR) Charles Dixon (GBR)     Alfred Beamish (GBR) Gordon Lowe (GBR)           6-4 6-4 6-2

1911    Rodney Heath Randolph Lycett (GBR)        John Addison Norman Brookes         6-2 7-5 6-0

1910    Horace Rice Ashley Campbell            Rodney Heath John Odea      6-3 6-3 6-2

1909    Ernie Parker J.P.Keane           Tom Crooks Anthony Wilding (NZL)            1-6 6-1 6-1 9-7

1908    Fred Alexander (USA) Alfred Dunlop          Granville G. Sharp Anthony Wilding (NZL) 6-3 6-2 6-1

1907    Harry Parker (NZL) Bill Gregg          Horace Rice George Wright   6-2 3-6 6-2 6-2

1906    Anthony Wilding (NZL) Rodney Heath        Harry Parker Cecil Cleve Cox 6-2 6-4 6-2

1905    Tom Tachell Randolph Lycett (GBR)            Edgar T. Barnard Basil Spence           11-9 8-6 1-6 4-6 6-1[11]

Dublu feminin

Anul    Campioane                                                Finaliste                                       Scor

2019    Samantha Stosur (AUS) Shuai Zhang (CHN) Timea Babos (HUN) Kristina Mladenovic (FRA)    6-3 6-4

2018    Timea Babos (HUN) Kristina Mladenovic (FRA) Ekaterina Makarova (RUS) Elena Vesnina (RUS) 6-4 6-3

2017    Bethanie Mattek-Sands (USA) Lucie Safarova (CZE) Andrea Hlavackova (CZE) Shuai Peng (CHN)            6-7 (4-7) 6-3 6-3

2016    Martina Hingis (SUI) Sania Mirza (IND) Andrea Hlavackova (CZE) Lucie Hradecka (CZE)         7-6(1) 6-3

2015    Bethanie Mattek-Sands (USA) Lucie Safarova (CZE) Chan Yung-Jan (TPE) Zheng Jie (CHN)     6-4 7-6(5)

2014    Sara Errani (ITA) Roberta Vinci (ITA) Ekaterina Makarova (RUS) Elena Vesnina (RUS)  6-4 3-6 7-5

2013    Sara Errani (ITA) Roberta Vinci (ITA) Ashleigh Barty Casey Dellacqua     6-2 3-6 6-2

2012    Svetlana Kuznetsova (RUS) Vera Zvonareva (RUS) Sara Errani (ITA) Roberta Vinci (ITA)          5-7 6-4 6-3

2011    Gisela Dulko (ARG) Flavia Pennetta (ITA)   Victoria Azarenka (BLR) Maria Kirilenko (RUS)      2-6 7-5 6-1

2010    Serena Williams (USA) Venus Williams (USA) Cara Black (ZIM) Liezel Huber (USA)     6-4 6-3

2009    Serena Williams (USA) Venus Williams (USA)         Daniela Hantuchova (SVK) Ai Sugiyama (JPN) 6-3 6-3

2008    Alona Bondarenko (UKR) Kateryna Bondarenko (UKR)     Victoria Azarenka (BLR) Shahar Peer (ISR) 2-6 6-1 6-4

2007    Cara Black (ZIM) Liezel Huber (RSA) Chan Yung-Jan (TPE) Chuang Chia-Jung (TPE)    6-4 6-7(4) 6-1

2006    Yan Zi (CHN) Zheng Jie (CHN)        Lisa Raymond (USA) Samantha Stosur         2-6 7-6(7) 6-3

2005    Alicia Molik Svetlana Kuznetsova (RUS)      Lindsay Davenport (USA) Corina Morariu (USA)    6-3 6-4

2004    Virginia Ruano Pascual (ESP) Paola Suarez (ARG)  Svetlana Kuznetsova (RUS) Elena Likhovtseva (RUS)  6-4 6-3

2003    Serena Williams (USA) Venus Williams (USA) Virginia Ruano Pascual (ESP) Paola Suarez (ARG)            4-6 6-4 6-3

2002    Martina Hingis (SUI) Anna Kournikova (RUS) Daniela Hantuchova (SVK) Arantxa Sanchez Vicario (ESP) 6-2 6-7(7) 6-1

2001    Serena Williams (USA) Venus Williams (USA)         Lindsay Davenport (USA) Corina Morariu (USA) 6-2 4-6 6-4

2000    Lisa Raymond (USA) Rennae Stubbs            Martina Hingis (SUI) Mary Pierce (FRA) 6-4 5-7 6-4

1999    Martina Hingis (SUI) Anna Kournikova (RUS) Lindsay Davenport (USA) Natalia Zvereva (BLR) 7-5 6-3

1998    Martina Hingis (SUI) Mirjana Lucic (CRO)   Lindsay Davenport (USA) Natalia Zvereva (BLR)   6-4 2-6 6-3

1997    Martina Hingis (SUI) Natasha Zvereva (BLR) Lindsay Davenport (USA) Lisa Raymond (USA)  6-2 6-2

1996    Chanda Rubin (USA) Arantxa Sanchez Vicario (ESP) Lindsay Davenport (USA) Mary Joe Fernandez (USA) 7-5 2-6 6-4

1995    Jana Novotna (CZE) Arantxa Sanchez Vicario (ESP) Gigi Fernandez (USA) Natalia Zvereva (BLR) 6-3 6-7(7) 6-4

1994    Gigi Fernandez (USA) Natasha Zvereva (BLR)        Patty Fendick (USA) Meredith McGrath (USA) 6-4 4-6 6-4

1993    Gigi Fernandez (USA) Natasha Zvereva (BLR)        Pam Shriver (USA) Elizabeth Smylie 6-4 6-3

1992    Arantxa Sanchez Vicario (ESP) Helena Sukova (TCH)         Mary Joe Fernandez (USA)

Zina Garrison (USA)  6-4 7-6(3)

1991    Patty Fendick (USA) Mary Joe Fernandez (USA)     Gigi Fernandez (USA)  Jana Novotna (CZE) 7-6(4) 6-1

1990    Jana Novotna (TCH) Helena Sukova (TCH)  Patty Fendick (USA) Mary Joe Fernandez (USA)     7-6(5) 7-6(6)

1989    Martina Navratilova (USA) Pam Shriver (USA)        Patty Fendick (USA) Jill Hetherington (CAN)            3-6 6-3 6-2

1988    Martina Navratilova (USA) Pam Shriver (USA)        Chris Evert (USA) Wendy Turnbull   6-0 7-5

1987    Martina Navratilova (USA) Pam Shriver (USA)        Zina Garrison (USA) Lori McNeil (USA)      6-1 6-0

1986    Nu a avut loc

1985    Martina Navratilova (USA) Pam Shriver (USA) Claudia Kohde-Kilsch (GER) Helena Sukova (CZE)            6-3 6-4

1984    Martina Navratilova (USA) Pam Shriver (USA)        Claudia Kohde-Kilsch (GER)

Helena Sukova (CZE) 6-3 6-4

1983    Martina Navratilova (USA) Pam Shriver (USA) Anne Hobbs (GBR) Wendy Turnbull       6-4 6-7 6-2

1982    Martina Navratilova (USA) Pam Shriver (USA) Claudia Kohde-Kilsch (GER) Eva Pfaff (GER)   6-4 6-2

1981    Kathy Jordan (USA) Anne Smith (USA)       Martina Navratilova (USA) Pam Shriver (USA)        6-2 7-5

1980    Betsy Nagelsen (USA) Martina Navratilova (TCH)   Ann Kiyomura (USA) Candy Reynolds (USA)            6-4 6-4

1979    Judy Chaloner (NZL) Diane Evers     Leanne Harrison Marcella Mesker (NED)      6-1 3-6 6-0

1978    Betsy Nagelsen (USA) Renata Tomanova (TCH)      Naoko Sato (JPN) Pam Whytcross     7-5 6-2

1977    Dianne Fromholtz Helen Gourlay       Kerry Melville Betsy Nagelsen (USA)           5-7 6-1 7-5

1977    Evonne Goolagong Cawley Helen Cawley (Gourlay) shared with Mona Guerrant (USA)

Kerry Reid (Melville)

1976    Evonne Goolagong Cawley Helen Gourlay   Lesley Bowrey (Turner) Renata Tomanova (CZE)     8–1

1975    Evonne Goolagong Peggy Michel (USA)      Margaret Court Olga Morozova (SOV)          7-6 7-6

1974    Evonne Goolagong Peggy Michel (USA)      Kerry Harris Kerry Melville    7-5 6-3

1973    Margaret Court Virginia Wade (GBR)           Kerry Harris Kerry Melville    6-4 6-4

1972    Helen Gourlay Kerry Harris    Patricia Coleman Karen Krantzcke     6-0 6-4

1971    Margaret Court Evonne Goolagong   Jill Emmerson Lesley Hunt     6-0 6-0

1970    Margaret Court Judy Dalton (Tegart) Karen Krantzcke Kerry Melville         6-3 6-1

1969    Margaret Court (Smith) Judy Tegart  Rosemary Casals (USA) Billie Jean King (USA)       6-4 6-4

1968    Karen Krantzcke Kerry Melville         Judy Tegart Lesley Turner      6-4 3-6 6-2

1967    Judy Tegart Lesley Turner      Lorraine Coghlan Evelyne Terras (FRA)        6-0 6-2

1966    Nancy Richey (USA) Carol Graebner (USA) Margaret Court Lesley Turner 6-4 7-5

1965    Margaret Smith Lesley Turner Robyn Ebbern Billie Jean King (USA)          1-6 6-2 6-3

1964    Judy Tegart Lesley Turner      Margaret Smith Robyn Ebbern           6-4 6-4

1963    Margaret Smith Robyn Ebbern           Jan Lehane Lesley Turner       6-1 6-3

1962    Margaret Smith Robyn Ebbern           Darlene Hard (USA) Mary Reitano    6-4 6-4

1961    Mary Reitano Margaret Smith            Mary Bevis Jan Lehane           6-4 3-6 7-5

1960    Maria Bueno (BRA) Christine Truman (GBR)           Lorraine Coghlan Margaret Court      6-2 5-7 6-2

1959    Sandra Reynolds (RSA) Renee Schuurman (RSA)    Lorraine Coghlan Mary Reitano         7-5 6-4

1958    Mary Hawton Thelma Long   Lorraine Coghlan Angela Mortimer (GBR)    7-5 6-8 6-2

1957    Shirley Fry (USA) Althea Gibson (USA)       Mary Bevis Fay Muller           6-2 6-1

1956    Mary Hawton Thelma Long   Mary Reitano Beryl Penrose   6-2 5-7 9-7

1955    Mary Hawton Beryl Penrose  Nell Nopman Gwen Thiele     7-5 6-1

1954    Mary Hawton (Bevis) Beryl Penrose  Hazel Redick-Smith (RSA) Julia Wipplinger (RSA)  6-3 8-6

1953    Maureen Connolly (USA) Julia Sampson (USA)       Mary Bevis Beryl Penrose      6-4 6-2

1952    Thelma Long Nancye Bolton  Allison Burton Mary Bevis     6-1 6-1

1951    Thelma Long Nancye Bolton  Joyce Fitch Mary Bevis          6-2 6-1

1950    Louise Brough (USA) Doris Hart (USA)       Thelma Long Nancye Bolton  6-2 2-6 6-3

1949    Thelma Long Nancye Bolton  Doris Hart (USA) Marie Toomey       6-0 6-1

1948    Thelma Long Nancye Bolton  Mary Bevis Pat Jones  6-3 6-3

1947    Thelma Long (Coyne) Nancye Bolton (Wynne)         Joyce Fitch Mary Bevis          6-3 6-3

1946    Joyce Fitch Mary Bevis         Thelma Long (Coyne) Nancye Bolton (Wynne)         9-7 6-4

1945    Nu a avut loc

1944    Nu a avut loc

1943    Nu a avut loc

1942    Nu a avut loc

1941    Nu a avut loc

1940    Thelma Coyne Nancye Wynne           Joan Hartigan Emily Niemeyer           7-5 6-2

1939    Thelma Coyne Nancye Wynne           May Hardcastle Emily Westacott       7-5 6-4

1938    Thelma Coyne Nancye Wynne           Dorothy Bundy Cheney (USA) Dorothy Workman  9-7 6-4

1937    Thelma Coyne Nancye Wynne           Nell Hopman Emily Westacott           6-2 6-2

1936    Thelma Coyne Nancye Wynne           May Blick Katherine Woodward       6-2 6-4

1935    Evelyn Dearman (GBR) Nancy Lyle (GBR)  Louie Bickerton Nell Hopman            6-3 6-4

1934    Margaret Molesworth Emily Westacott          Joan Hartigan Ula Valkenburg           6-8 6-4 6-4

1933    Margaret Molesworth Emily Westacott (Hood)         Joan Hartigan Marjorie Gladman (USA)        6-3 6-2

1932    Coral Buttsworth Marjorie Crawford Kathleen Le Messurier Dorothy Weston (GBR)        6-2 6-2

1931    Daphne Cozens (Akhurst) Louise Bickerton  Nell Lloyd Gwen Utz 6-0 6-4

1930    Margaret Molesworth Emily Hood     Marjorie Cox Sylvia Harper    6-3 0-6 7-5

1929    Daphne Akhurst Louise Bickerton     Sylvia Harper Meryl O’Hara Wood    6-2 3-6 6-2

1928    Daphne Akhurst Esna Boyd   Kathleen Le Messurier Dorothy Weston (GBR)        6-3 6-1

1927    Meryl O’Hara Wood Louise Bickerton          Esna Boyd Sylvia Harper       6-3 6-3

1926    Meryl O’Hara Wood Esna Boyd        Daphne Akhurst Marjorie Cox           6-3 6-8 8-6

1925    Daphne Akhurst Sylvia Harper (Lance)         Esna Boyd Kathleen Le Messurier     6-4 6-3

1924    Daphne Akhurst Sylvia Lance            Kathleen Le Messurier Meryl O’Hara Wood 7-5 6-2

1923    Esna Boyd Sylvia Lance         Margaret Molesworth Beryl Turner    6-1 6-4

1922    Esna Boyd Marjorie Mountain           Floris St. George Gwen Utz   1-6 6-4 7-5[12]

Dublu mixt

Anul  Perechea câștigătoare Perechea finalistă Scor

2019    Barbora Krejcikova (CZE) Rajeev Ram (USA) Astra Sharma (AUS) John-Patrick Smith (AUS)    7-6(3)6-1

2018    Gabriela Dabrowski (CAN) Mate Pavic (CRO) Timea Babos (HUN) Rohan Bopanna (IND)         2-6 6-4 11-9

2017    Abigail Spears (USA) Juan Sebastian Cabal (COL)   Sania Mirza (IND) Ivan Dodig (CRO)           6-2 6-4

2016    Bruno Soares (BRA) Elena Vesnina (RUS)   Horia Tecau (ROU) Coco Vandeweghe (USA)         6-4 4-6 10-5

2015    Martina Hingis (SUI) Leander Paes (IND)    Daniel Nestor (CAN) Kristina Mladenovic (FRA)    6-4 6-3

2014    Daniel Nestor (CAN) Kristina Mladenovic (FRA)    Horia Tecau (ROU) Sania Mirza (IND)         6-3 6-2

2013    Matthew Ebden Jarmila Gajdosova    Frantisek Cermak (CZE) Lucie Hradecka (CZE)       6-3 7-5

2012    Horia Tecau (ROM) Bethanie Mattek-Sands (USA) Leander Paes (IND)

Elena Vesnina (RUS)  6-3 5-7 10-3

2011    Daniel Nestor (CAN) Katarina Srebotnik (SLO)       Paul Hanley Yung-Jan Chan (TPE)    6-3 3-6 10-7

2010    Leander Paes (IND) Cara Black (ZIM) Jaroslav Levinsky (CZE) Ekaterina Makarova (RUS)        7-5 6-3

2009    Mahesh Bhupathi (IND) Sania Mirza (IND)  Andy Ram (ISR) Nathalie Dechy (FRA)       6-3 6-1

2008    Nenad Zimonjic (SRB) Tiantian Sun (CHN) Mahesh Bhupathi (IND) Sania Mirza (IND)  7-6(4) 6-4

2007    Daniel Nestor (CAN) Elena Likhovtseva (RUS)       Max Mirnyi (BLR) Victoria Azarenka (BLR)            6-4 6-4

2006    Mahesh Bhupathi (IND) Martina Hingis (SUI)          Daniel Nestor (CAN) Elena Likhovtseva (RUS)            6-3 6-3

2005    Scott Draper Samantha Stosur            Kevin Ullyett (ZIM) Liezel Huber (RSA)      6-2 2-6 7-6(6)

2004    Nenad Zimonjic (SRB) Elena Bovina (RUS) Leander Paes (IND) Martina Navratilova (USA)       6-1 7-6(3)

2003    Leander Paes (IND) Martina Navratilova (USA)       Todd Woodbridge Eleni Danilidou (GRE)    6-4 7-5

2002    Kevin Ullyett (ZIM) Daniela Hantuchova (SVK)      Gaston Etlis (ARG) Paola Suarez (ARG)      6-3 6-2

2001    Ellis Ferreira (RSA) Corina Morariu (USA)   Joshua Eagle Barbara Schett (AUT)   6-1 6-3

2000    Jared Palmer (USA) Rennae Stubbs   Todd Woodbridge Arantxa Sanchez Vicario (ESP)   7-5 7-6(3)

1999    David Adams (RSA) Mariaan de Swardt (RSA)       Max Mirnyi (BLR) Serena Williams (USA)   6-4 4-6 7-6(5)

1998    Justin Gimelstob (USA) Venus Williams (USA)        Cyril Suk (CZE) Helena Sukova (CZE)         6-2 6-1

1997    Rick Leach (USA) Manon Bollegraf (NED)  John-Laffnie de Jager (RSA) Larisa Neiland (LAT)  6-3 6-7(5) 7-5

1996    Mark Woodforde Larisa Neiland (LAT)        Luke Jensen (USA) Nicole Arendt (RSA)     4-6 7-5 6-0

1995    Rick Leach (USA) Natasha Zvereva (BLR)   Cyril Suk (CZE) Gigi Fernandez (USA)        7-6(4) 6-7(3) 6-4

1994    Andrei Olhovskiy (RUS) Larisa Neiland (LAT)        Todd Woodbridge Helena Sukova (CZE)      7-5 6-7(7) 6-2

1993    Todd Woodbridge Arantxa Sanchez Vicario (ESP)   Rick Leach (USA) Zina Garrison (USA)       7-5 6-4

1992    Mark Woodforde Nicole Provis         Todd Woodbridge Arantxa Sanchez Vicario (ESP)   6-3 4-6 11-9

1991    Jeremy Bates (GBR) Jo Durie (GBR) Scott Davis (USA) Robin White (USA)       2-6 6-4 6-4

1990    Jim Pugh (USA) Natasha Zvereva (BLR)      Rick Leach (USA) Zina Garrison (USA)       4-6 6-2 6-3

1989    Jim Pugh (USA) Jana Novotna (TCH)           Sherwood Stewart (USA) Zina Garrison (USA)        6-3 6-4

1988    Jim Pugh (USA) Jana Novotna (TCH)           Tim Gullikson (USA) Martina Navratilova (USA)     5-7 6-2 6-4

1987    Sherwood Stewart (USA) Zina Garrison (USA)        Andrew Castle (GBR) Anne Hobbs (GBR)   3-6 7-6(5) 6-3

1986    Nu a avut loc

1985    Nu a avut loc

1984    Nu a avut loc

1983    Nu a avut loc

1982    Nu a avut loc

1981    Nu a avut loc

1980    Nu a avut loc

1979    Nu a avut loc

1978    Nu a avut loc

1977    Nu a avut loc

1976    Nu a avut loc

1975    Nu a avut loc

1974    Nu a avut loc

1973    Nu a avut loc

1972    Nu a avut loc

1971    Nu a avut loc

1970    Nu a avut loc

1969    Marty Riessen (USA) Margaret Court (Smith) shared with Fred Stolle Ann Haydon Jones (GBR)

1968    Dick Crealy Billie Jean King (USA)   Allan Stone Margaret Smith   Walkover

1967    Owen Davidson Lesley Turner           Tony Roche Judy Tegart         9-7 6-4

1966    Tony Roche Judy Tegart         Bill Bowrey Robyn Ebbern    6-1 6-3

1965    John Newcombe Margaret Smith shared with Owen Davidson Robyn Ebbern

1964    Ken Fletcher Margaret Smith Mike Sangster (GBR) Jan Lehane      6-3 6-2

1963    Ken Fletcher Margaret Smith Fred Stolle Lesley Turner       7-5 5-7 6-4

1962    Fred Stolle Lesley Turner       Roger Taylor (GBR) Darlene Hard (USA)     6-3 9-7

1961    Bob Hewitt Jan Lehane          John Pearce Mary Reitano      9-7 6-2

1960    Trevor Fancutt (RSA) Jan Lehane      Martin Mulligan Christine Truman (GBR)     6-2 7-5

1959    Bob Mark Sandra Reynolds (RSA)    Rod Laver Renee Schuurman (RSA) 4-6 13-11 6-1

1958    Bob Howe Mary Hawton       Peter Newman Angela Mortimer (GBR)        9-11 6-1 6-2

1957    Mal Anderson Fay Muller       Billy Knight (GBR) Jill Langley         7-5 3-6 6-1

1956    Neale Fraser Beryl Penrose     Roy Emerson Mary Bevis       6-2 6-4

1955    George Worthington Thelma Long     Lew Hoad Jenny Staley          6-2 6-1

1954    Rex Hartwig Thelma Long     John Bromwich Beryl Penrose            4-6 6-1 6-2

1953    Rex Hartwig Julie Sampson (USA)    Ham Richardson (USA) Maureen Connolly (USA)   6-4 6-3

1952    George Worthington Thelma Long     Tom Warhurst Gwen Thiele    9-7 7-5

1951    George Worthington Thelma Long     Jack May Clare Proctor           6-4 3-6 6-2

1950    Frank Sedgman Doris Hart (USA)     Eric Sturgess (RSA) Joyce Fitch        8-6 6-4

1949    Frank Sedgman Doris Hart (USA)     John Bromwich Joyce Fitch    6-1 5-7 12-10

1948    Colin Long Nancye Bolton     Bill Sidwell Thelma Long       7-5 4-6 8-6

1947    Colin Long Nancye Bolton     John Bromwich Joyce Fitch    6-3 6-3

1946    Colin Long Nancye Bolton (Wynne)  John Bromwich Joyce Fitch    6-0 6-4

1945    Nu a avut loc

1944    Nu a avut loc

1943    Nu a avut loc

1942    Nu a avut loc

1941    Nu a avut loc

1940    Colin Long Nancye Wynne    Harry Hopman Nell Hopman  7-5 2-6 6-4

1939    Harry Hopman Nell Hopman  John Bromwich Margaret Wilson       6-8 6-2 6-3

1938    John Bromwich Margaret Wilson       Colin Long Nanyce Wynne    6-3 6-2

1937    Harry Hopman Nell Hopman  Don Turnbull Dorothy Stevenson       3-6 6-3 6-2

1936    Harry Hopman Nell Hopman (Hall)   Abe Kay May Blick    6-2 6-0

1935    Christian Boussus (FRA) Louise Bickerton   Vernon Kirby (RSA) Birdie Bond     1-6 6-3 6-3

1934    Edgar Moon Joan Hartigan     Ray Dunlop Emily Hood        6-3 6-4

1933    Jack Crawford Marjorie Crawford     Ellsworth Vines (USA) Marjorie Gladman (USA)     3-6 7-5 13-11

1932    Jack Crawford Marjorie Crawford     Jiro Satoh (JPN) Meryl O’Hara Wood 6-8 8-6 6-3

1931    Jack Crawford Marjorie (Cox) Crawford       Aubrey Willard Emily Hood  7-5 6-4

1930    Harry Hopman Nell Hall         Jack Crawford Marjorie Cox  11-9 3-6 6-3

1929    Edgar Moon Daphne Akhurst Jack Crawford Marjorie Cox  6-0 7-5

1928    Jean Borotra (FRA) Daphne Akhurst John Hawkes Esna Boyd        Default

1927    John Hawkes Esna Boyd        Jim Willard Youtha Anthony 6-1 6-3

1926    John Hawkes Esna Boyd        Jim Willard Daphne Akhurst  6-2 6-4

1925    Jim Willard Daphne Akhurst  Richard Schlesinger Sylvia Lance      6-4 6-4

1924    Jim Willard Daphne Akhurst  Garton Hone Esna Boyd        6-3 6-4

1923    Horace Rice Sylvia Lance       Cuthbert St. John Margaret Molesworth        2-6 6-4 6-4

1922    John Hawkes Esna Boyd        Harold Utz Gwen Utz            6-1 6-1[13]

 

Bibliografie

https://ausopen.com/history/honour-roll

https://web.archive.org/web/20081221145451/http://www.tennistours.com/event_pages/australian/history.asp

 

Please follow and like us:

Note subsol:

  • 1. https://web.archive.org/web/20080120114020/http://www.australianopen.com/en_AU/event_guide/history.html
  • 2. https://web.archive.org/web/20080120114020/http://www.australianopen.com/en_AU/event_guide/history.html
  • 3. https://www.austadiums.com/stadiums/stadiums.php?id=97
  • 4. https://www.austadiums.com/stadiums/stadiums.php?id=130
  • 5. https://ausopen.com/visit/tournament-info/venue
  • 6. http://www.mediafax.ro/sport/victorie-istorica-horia-tecau-a-castigat-turneul-australian-open-la-dublu-mixt-9185812
  • 7. https://ausopen.com/event-stats
  • 8. https://web.archive.org/web/20081221145451/http://www.tennistours.com/event_pages/australian/history.asp
  • 9. https://ausopen.com/history/honour-roll/mens-singles
  • 10. https://ausopen.com/history/honour-roll/womens-singles
  • 11. https://ausopen.com/history/honour-roll/mens-doubles
  • 12. https://ausopen.com/history/honour-roll/womens-doubles
  • 13. https://ausopen.com/history/honour-roll/mixed-doubles

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.