Copa Libertadores

Copa Libertadores

Rezumat

Copa Libertadores de América (sau CONMEBOL Libertadores, prescurtat Copa Libertadores) este cea mai mare competiţie fotbalistică inter-cluburi din America de Sud şi una din cele mai mari din lume, alături de Liga Campionilor. Prima ediţie s-a desfăşurat în 1960. Câştigătoarea Copei Libertadores joacă în Cupa Mondială a Cluburilor FIFA şi în Recopa Sudamericana. Independiente (ARG) a câştigat cele mai multe trofee (7), fiind urmată de Boca Juniors (ARG) (6), Peñarol (URU) (5), Estudiantes (ARG) şi River Plate (ARG) (4). Argentina a câştigat cele mai multe trofee (25), fiind urmată de Brazilia (18) şi Uruguay (8). Ecuadorianul Alberto Spencer (Peñarol 1960-70, Barcelona 71-72) este golgheterul competiţiei, cu 54 goluri, fiind urmat de uruguayenii Fernando Morena (Peñarol, 1973-86) (37 goluri) şi Pedro Virgilio Rocha (Peñarol 1963-70, São Paulo 1972-74, 1979 Palmeiras) (36 goluri). Argentinianul Carlos Bianchi este antrenorul cu cele mai multe trofee (4) (Velez Sarsfield 1994, Boca Juniors 2000, 2001, 2003), fiind urmat de argentinianul Osvaldo Zubeldía (3) (Estudiantes 1968, 1969, 1970).

Reguli de participare

La început, din fiecare ţară participa o echipă (campioana naţională sau în cazul Braziliei câştigătoarea cupei căci nu exista o ligă naţională). Din 1966 fiecare ţară trimitea două echipe (pe lângă posibilele deţinătoare de trofeu, care intrau direct în turul 2 până la sfârşitul anilor 80). Din 1998 au fost invitate şi echipele mexicane. Până în 2003 ele participau la un tur preliminar cu echipele venezuelene. Din 2000 ţările au trimis mai mult de două echipe. În 2017 au fost admise şi mai multe echipe, cupa având trei tururi preliminare.

Câştigătoare pe ani

Câştigătoare pe ani:

1960 Peñarol

1961 Peñarol

1962 Santos

1963 Santos

1964 Independiente

1965 Independiente

1966 Peñarol

1967 Racing Club

1968 Estudiantes

1969 Estudiantes

1970 Estudiantes

1971 Nacional

1972 Independiente

1973 Independiente

1974 Independiente

1975 Independiente

1976 Cruzeiro

1977 Boca Juniors

1978 Boca Juniors

1979 Olimpia (Asunción)

1980 Nacional

1981 Flamengo

1982 Peñarol

1983 Grêmio

1984 Independiente

1985 Argentinos Juniors

1986 River Plate

1987 Peñarol

1988 Nacional

1989 Atlético Nacional (Medellín)

1990 Olimpia (Asunción)

1991 Colo Colo

1992 São Paulo

1993 São Paulo

1994 Vélez Sarsfield

1995 Grêmio

1996 River Plate

1997 Cruzeiro

1998 Vasco da Gama

1999 Palmeiras

2000 Boca Juniors

2001 Boca Juniors

2002 Olimpia (Asunción)

2003 Boca Juniors

2004 Once Caldas (Manizales)

2005 São Paulo

2006 Internacional

2007 Boca Juniors

2008 LDU (Quito)

2009 Estudiantes

2010 Internacional

2011 Santos

2012 Corinthians

2013 Atlético Mineiro (Belo Horizonte)

2014 San Lorenzo de Almagro

2015 River Plate

2016 Atlético Nacional (Medellín)

2017 Grêmio2018 River Plate

Ierarhizarea câştigătoarelor în funcţie de numărul de trofee

Ierarhizarea câştigătoarelor în funcţie de numărul de trofee:

Independiente             7

Boca Juniors              6

Peñarol                   5

Estudiantes               4

River Plate               4

Grêmio                    3

Nacional                  3

Olimpia (Asunción)        3

Santos                    3

São Paulo                 3

Atl. Nacional (Medellín)  2

Cruzeiro                  2

Internacional             2

Argentinos Juniors        1

Atl. Mineiro              1

Colo Colo                 1

Corinthians               1

Flamengo                  1

LDU (Quito)               1

Once Caldas (Manizales)   1

Palmeiras                 1

Racing Club               1

San Lorenzo de Almagro    1

Vasco da Gama             1

Vélez Sarsfield           1

Ierarhia pe naţiuni

Argentina                25

Brazil                   18

Uruguay                   8

Colombia                  3

Paraguay                  3

Chile                     1

Ecuador                   1

Finale

Finale:

1960 Peñarol             1-0 Olimpia

Olimpia             1-1 Peñarol

1961 Peñarol             1-0 Palmeiras

Palmeiras           1-1 Peñarol

1962 Peñarol             1-2 Santos

Santos              2-3 Peñarol

Santos              3-0 Peñarol                    (in Buenos Aires)

1963 Santos              3-2 Boca Juniors

Boca Juniors        1-2 Santos

1964 Nacional            0-0 Independiente

Independiente       1-0 Nacional

1965 Independiente       1-0 Peñarol

Peñarol             3-1 Independiente

Independiente       4-1 Peñarol                    (in Santiago)

1966 Peñarol             2-0 River Plate

River Plate         3-2 Peñarol

Peñarol             4-2 River Plate                AET (in Santiago)

1967 Racing Club         0-0 Nacional

Nacional            0-0 Racing Club                AET

Racing Club         2-1 Nacional                   (in Santiago)

1968 Estudiantes         2-1 Palmeiras

Palmeiras           3-1 Estudiantes

Estudiantes         2-0 Palmeiras                  (in Montevideo)

1969 Nacional            0-1 Estudiantes

Estudiantes         2-0 Nacional

1970 Estudiantes         1-0 Peñarol

Peñarol             0-0 Estudiantes

1971 Estudiantes         1-0 Nacional

Nacional            1-0 Estudiantes

Nacional            2-0 Estudiantes                (in Lima)

1972 Universitario       0-0 Independiente

Independiente       2-1 Universitario

1973 Independiente       1-1 Colo Colo

Colo Colo           0-0 Independiente

Independiente       2-1 Colo Colo                  AET (in Montevideo)

1974São Paulo           2-1 Independiente

Independiente       2-0 São Paulo

Independiente       1-0 São Paulo                  (in Santiago)

1975 Unión Española      1-0 Independiente

Independiente       3-1 Unión Española

Independiente       2-0 Unión Española             (in Asunción)

1976Cruzeiro            4-1 River Plate

River Plate         2-1 Cruzeiro

Cruzeiro            3-2 River Plate                (in Santiago)

1977 Boca Juniors        1-0 Cruzeiro

Cruzeiro            1-0 Boca Juniors

Boca Juniors        0-0 Cruzeiro                   5-4 pen (in Montevideo)

1978 Deportivo Cali      0-0 Boca Juniors

Boca Juniors        4-0 Deportivo Cali

1979 Olimpia             2-0 Boca Juniors

Boca Juniors        0-0 Olimpia

1980 Internacional       0-0 Nacional

Nacional            1-0 Internacional

1981 Flamengo            2-1 Cobreloa

Cobreloa            1-0 Flamengo

Flamengo            2-0 Cobreloa                  (in Montevideo)

1982 Peñarol             0-0 Cobreloa

Cobreloa            0-1 Peñarol

1983 Peñarol             1-1 Grêmio

Grêmio              2-1 Peñarol

1984 Grêmio              0-1 Independiente

Independiente       0-0 Grêmio

1985 Argentinos Juniors  1-0 América (Cali)

América (Cali)      1-0 Argentinos Juniors

Argentinos Juniors  1-1 América (Cali)            5-4 pen (in Asunción)

1986 América (Cali)      1-2 River Plate

River Plate         1-0 América (Cali)

1987 América (Cali)      2-0 Peñarol

Peñarol             2-1 América (Cali)

Peñarol             1-0 América (Cali)            AET (in Santiago)

1988 Newell’s Old Boys   1-0 Nacional

Nacional            3-0 Newell’s Old Boys

1989 Olimpia             2-0 Atlético Nacional

Atlético Nacional   2-0 Olimpia                   5-4 pen

1990 Olimpia             2-0 Barcelona

Barcelona           1-1 Olimpia

1991 Olimpia             0-0 Colo Colo

Colo Colo           3-0 Olimpia

1992 Newell’s Old Boys   1-0 São Paulo

São Paulo           1-0 Newell’s Old Boys         3-2 pen

1993São Paulo           5-1 Universidad Católica

Univ. Católica      2-0 São Paulo

1994 Vélez Sarsfield     1-0 São Paulo

São Paulo           1-0 Vélez Sarsfield           3-5 pen

1995 Grêmio              3-1 Atlético Nacional

Atlético Nacional   1-1 Grêmio

1996 América Cali        1-0 River Plate

River Plate         2-0 América Cali

1997 Sporting Cristal    0-0 Cruzeiro

Cruzeiro            1-0 Sporting Cristal

1998 Vasco da Gama       2-0 Barcelona

Barcelona           1-2 Vasco da Gama

1999 Deportivo Cali      1-0 Palmeiras

Palmeiras           2-1 Deportivo Cali            4-3 pen

2000 Boca Juniors        2-2 Palmeiras

Palmeiras           0-0 Boca Juniors              2-4 pen

2001 Cruz Azul           0-1 Boca Juniors

Boca Juniors        0-1 Cruz Azul                 3-1 pen

2002 Olimpia             0-1 São Caetano

São Caetano         1-2 Olimpia                   2-4 pen

2003 Boca Juniors        2-0 Santos

Santos              1-3 Boca Juniors

2004 Boca Juniors        0-0 Once Caldas

Once Caldas         1-1 Boca Juniors              2-0 pen

2005 Atlético-PR         1-1 São Paulo

São Paulo           4-0 Atlético Paranaense

2006 São Paulo           1-2 Internacional

Internacional       2-2 São Paulo

2007 Boca Juniors        3-0 Grêmio

Grêmio              0-2 Boca Juniors

2008 LDU (Quito)         4-2 Fluminense

Fluminense          3-1 LDU (Quito)               1-3 pen

2009 Estudiantes         0-0 Cruzeiro

Cruzeiro            1-2 Estudiantes

2010 Guadalajara         1-2 Internacional

Internacional       3-2 Guadalajara

2011 Peñarol             0-0 Santos

Santos              2-1 Peñarol

2012 Boca Juniors        1-1 Corinthians

Corinthians         2-0 Boca Juniors

2013 Olimpia             2-0 Atlético Mineiro

Atlético Mineiro    2-0 Olimpia                   4-3 pen

2014 Nacional (Asunción) 1-1 San Lorenzo de Almagro

San Lorenzo de Alm. 1-0 Nacional (Asunción)

2015 Tigres UANL         0-0 River Plate

River Plate         3-0 Tigres UANL

2016 Indep. del Valle    1-1 Atlético Nacional

Atlético Nacional   1-0 Independiente del Valle

2017 Grêmio              1-0 Lanús

Lanús               1-2 Grêmio

2018 Boca Juniors        2-2 River Plate

River Plate         3-1 Boca Juniors              AET (in Madrid)

Câştigătoare şi finaliste

Câştigătoare şi finaliste:

Argentina   25     36

Brazil      18     33

Uruguay      8     16

Colombia     3     10

Paraguay     3      8

Chile        1      6

Ecuador      1      4

Mexico              3

Peru                2

59    118

Golgheteri

Golgheteri pe ani:

1960   Alberto SPENCER         Peñarol (URU)                  7

1961   Osvaldo PANZUTTO        Independiente Santa Fe (COL)   4

1962   Alberto SPENCER         Peñarol (URU)                  6        COUTINHO                Santos FC (BRA)                6        Enrique RAYMONDI        Emelec (ECU)                   6

1963   José SANFILIPPO         Boca Juniors (ARG)             7

1964   Mario RODRÍGUEZ         Independiente (ARG)            6

1965   PELÉ                    Santos FC (BRA)                8

1966   Daniel Germán ONEGA     River Plate (ARG)             17

1967   Norberto RAFFO          Racing Club (ARG)             14

1968   TUPÃZINHO               Palmeiras (BRA)               11

1969   Alberto FERRERO         Santiago Wanderers (CHI)       8

1970   Francisco BERTOCCHI     Liga Universitaria Quito (ECU) 9        Oscar MAS               River Plate (ARG)              9

1971   Raúl CASTRONOVO         Peñarol (URU)                 10        Luis ARTIME             Nacional (URU)                10

1972   TONINHO                 São Paulo FC (BRA)             6        Teófilo CUBILLAS        Alianza Lima (PER)             6        Percy ROJAS             Alianza Lima (PER)             6        Oswaldo RAMÍREZ         Universitario (PER)            6

1973   Carlos CASZELY          Colo Colo (CHI)                9

1974   Fernando MORENA         Peñarol (URU)                  7        TERTO                   São Paulo FC (BRA)             7        Pedro Virgilio ROCHA    São Paulo FC (BRA)             7

1975   Fernando MORENA         Peñarol (URU)                  8        Oswaldo RAMÍREZ         Universitario (PER)            8

1976   PALHINHA   [1]          Cruzeiro (BRA)                13

1977   Néstor Leonel SCOTTA    Deportivo Cali (COL)           5        Juan César SILVA        Portuguesa FC (VEN)            5

1978   Néstor Leonel SCOTTA    Deportivo Cali (COL)           8        Guillermo LA ROSA       Alianza Lima (PER)             8

1979   MILTÃO                  Guaraní (BRA)                  6        Juan José ORÉ           Universitario (PER)            6

1980   Waldemar VICTORINO      Nacional (URU)                 6

1981   ZICO                    Flamengo (BRA)                11

1982   Fernando MORENA         Peñarol (URU)                  7

1983   Arsenio LUZARDO         Nacional (URU)                 8

1984   TITA                    Flamengo (BRA)                 8

1985   Juan Carlos SÁNCHEZ     Blooming (BOL)                11

1986   Juan Carlos DE LIMA     Deportivo Quito (ECU)          9

1987   Ricardo GARECA          América de Cali (COL)          7

1988   Arnoldo IGUARÁN         Millonarios (COL)              5

1989   Carlos AGUILERA         Peñarol (URU)                 10        Raúl Vicente AMARILLA   Olimpia (PAR)                 10

1990   Adriano SAMANIEGO       Olimpia (PAR)                  7

1991   GAÚCHO                  Flamengo (BRA)                 8

1992   PALHINHA   [2]          São Paulo FC (BRA)             7

1993   Juan Carlos ALMADA      Universidad Católica (CHI)     9

1994   Stalin RIVAS            Minervén (VEN)                 7

1995   JARDEL                  Grêmio (BRA)                  12

1996   Anthony DE ÁVILA        América de Cali (COL)         11

1997   Alberto ACOSTA          Universidad Católica (CHI)    11

1998   SERGIO JOÃO             Bolívar (BOL)                 10

1999   Víctor BONILLA          Deportivo Cali (COL)           6         Fernando BAIANO         Corinthians (BRA)              6         GAUCHINHO               Cerro Porteño (PAR)            6         Ruberth MORÁN           Estudiantes de Mérida (VEN)    6         Rubén SOSA              Nacional (URU)                 6         Martín ZAPATA           Deportivo Cali (COL)           6

2000   LUIZÃO                  Corinthians (BRA)             14

2001      LOPES                                 Palmeiras (BRA)          9

2002   RODRIGO Mendes          Grêmio (BRA)                  10

2003   Marcelo DELGADO         Boca Juniors (ARG)             9        RICARDO Oliveira        Santos (BRA)                   9

2004   LUÍS FABIANO            São Paulo FC (BRA)             8

2005   Santiago SALCEDO        Cerro Porteño (PAR)            9

2006   ALOÍSIO                 São Paulo (BRA)                5        Félix BORJA             El Nacional (ECU)              5        José Luis CALDERÓN      Estudiantes (ARG)              5        Agustín DELGADO         LDU Quito (ECU)                5        Sebastián EREROS        Vélez Sársfield (ARG)          5        Ernesto FARÍAS          River Plate (ARG)              5        FERNANDÃO               Internacional (BRA)            5        MARCINHO                Palmeiras (BRA)                5        Daniel MONTENEGRO       River Plate (ARG)              5        NILMAR                  Corinthians (BRA)              5        Mariano PAVONE          Estudiantes (ARG)              5           Jorge QUINTEROS         Universidad Católica (CHI)     5        Patricio URRUTIA        LDU Quito (ECU)                5        WASHINGTON              Palmeiras (BRA)                5

2007   Salvador CABAÑAS        América (MEX)                 10

2008   Salvador CABAÑAS        América (MEX)                  8        Marcelo MARTINS         Cruzeiro (BRA)                 8

2009   Mauro BOSELLI           Estudiantes (ARG)              8

2010   THIAGO RIBEIRO          Cruzeiro (BRA)                 8

2011   Roberto NANNI           Cerro Porteño (PAR)            7        WALLYSON                Cruzeiro (BRA)                 7

2012   Matías ALUSTIZA         Deportivo Quito (ECU)          8        NEYMAR                  Santos (BRA)                   8

2013   JÔ  (João Alves de Assis Silva)                     Atlético Mineiro (BRA)         7

2014   Julio dos SANTOS        Cerro Porteño (PAR)            5        Nicolás OLIVERA         Defensor Sporting (URU)        5

2015   Gustavo BOU             Racing Club (ARG)              8

2016   Jonathan CALLERI        São Paulo (BRA)                9

2017   José Gustavo SAND       Lanús (ARG)                    9

Notes:  [1] Wanderlei Eustáquio de Oliveira [2] Jorge Ferreira da Silva

Ierarhizarea golgheterilor din perioada 1960-2016

Ierarhizarea golgheterilor din perioada 1960-2016:

Numele jucătorului               Naţionalitatea   Anii     Cluburile                            Goluri

1 Alberto SPENCER      Ecuadorian    1960-70  Peñarol URU (48)                  54                                      1971-72  Barcelona ECU (6)

atacant ecuadorian, golgheterul din toate timpurile al Copei Libertadores
Alberto Spencer. Autor: Eduardo Forte. Data: circa 1960 -70. Licenţa: Domeniul Public. Sursa: El Grafico http://www.elgrafico.com.ar/2018/10/09/C-32659-a-la-carta-alberto-spencer.php

2 Fernando MORENA      Uruguayan     1973-86  Peñarol URU                       37

atacant uruguayan
Fernando Morena în 1974. Autor: Rob Mieremet / Anefo. Data: 10 iunie 1974. Locaţia: Duisburg (Germania). Licenţa: Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication. Sursa: Nationaal Archief

3 Pedro Virgilio ROCHA Uruguayan     1963-70  Peñarol URU (25)                  36                                      1972-74  São Paulo BRA (10)                                      1979     Palmeiras BRA (1)

atacant uruguayan
Pedro Rocha. Autor: Panini. Data: în jurul anului 1970. Licenţa: Domeniul Public. Sursa:figurina MUNCHEN 74 PANINI -NEW- numero 226 URUGUAY ROCHA

4 Daniel ONEGA         Argentinian   1966-70  River Plate ARG                   31

5 Julio César MORALES  Uruguayan     1966-81  Nacional URU                      30

6 Anthony DE AVILA     Colombian     1983-96  América COL (27)                  29                                      1998     Barcelona ECU (2)

6 Juan Carlos SARNARI  Argentinian   1966-67  River Plate ARG (10)              29                                      1968-69  Universidad Católica CHI (12)                                      1972     Universidad Chile CHI (4)                                      1976     Independiente Santa Fe COL (3)

6 LUIZÃO               Brazilian     1998-99  Vasco da Gama BRA (8)             29                                      2000     Corinthians BRA (15)                                      2002     Gremio BRA (1)                                      2005     São Paulo (BRA

(5)

9 Luis ARTIME          Argentinian   1966-68  Independiente ARG (8)             26                                      1970-74  Nacional URU (18)

9 Oswaldo RAMÍREZ      Peruvian      1967     Sport Boys PER (4)                26                                      1971-75  Universitario PER (15)                                      1978-81  Sporting Cristal PER (7)

11 Alberto ACOSTA       Argentinian   1988-92  San Lorenzo ARG (6)               25                                      1994     Boca Juniors ARG (1)                                      1995-97  Universidad Católica CHI (18)

11 PALHINHA [*]         Brazilian     1975-76  Cruzeiro BRA (20)                 25                                      1977     Corinthians BRA (3)                                      1981     Atlético Mineiro BRA (2)

11 Juan Carlos SÁNCHEZ  Bolivian      1983-85  Blooming BOL (16)                 25                                      1986     Jorge Wilstermann BOL (8)                                      1992     San José BOL (1)

14 Luis SALINAS         Bolivian      1983-92  Bolívar BOL                       24

[*] Wanderlei Eustáquio de Oliveira

Antrenori câştigători

Antrenori câştigători:

1960  PEÑAROL             Uruguay         Roberto Scarone

1961  PEÑAROL             Uruguay         Roberto Scarone

1962  SANTOS              Brazil          Luiz Alonso „Lula”

1963  SANTOS              Brazil          Luiz Alonso „Lula”

1964  INDEPENDIENTE       Argentina       Manuel Giudice

1965  INDEPENDIENTE       Argentina       Manuel Giudice

1966  PEÑAROL             Uruguay         Roque Máspoli

1967  RACING CLUB         Argentina       Juan José Pizzuti

1968  ESTUDIANTES         Argentina       Osvaldo Zubeldía

antrenor argentinian, atacant argentinian
Osvaldo Zubeldía în 1968. Autor: necunoscut. Data: 1968. Licenţa: Domeniul Public. Sursa: Wikimedia Commons

1969  ESTUDIANTES         Argentina       Osvaldo Zubeldía

1970  ESTUDIANTES         Argentina       Osvaldo Zubeldía

1971  NACIONAL            Uruguay         Washington Etchemandi

1972  INDEPENDIENTE       Argentina       Pedro Dellacha

1973  INDEPENDIENTE       Argentina       Humberto Maschio

1974  INDEPENDIENTE       Argentina       Roberto Ferreiro

1975  INDEPENDIENTE       Argentina       Pedro Dellacha

1976  CRUZEIRO            Brazil          Zeze Moreira

1977  BOCA JUNIORS        Argentina       Juan Carlos Lorenzo

1978  BOCA JUNIORS        Argentina       Juan Carlos Lorenzo

1979  OLIMPIA             Paraguay        Luis Cubilla

1980  NACIONAL            Uruguay         Juan Martín Mujica

1981  FLAMENGO            Brazil          Paulo Cesar Carpeggiani

1982  PEÑAROL             Uruguay         Hugo Bagnulo

1983  GRÊMIO              Brazil          Valdir Espinosa

1984  INDEPENDIENTE       Argentina       José Omar Pastoriza

1985  ARGENTINOS JUNIORS  Argentina       José Yudica

1986  RIVER PLATE         Argentina       Héctor Veira

1987  PEÑAROL             Uruguay         Oscar W. Tabarez

1988  NACIONAL            Uruguay         Norberto Fleitas

1989  ATLÉTICO NACIONAL   Colombia        Francisco Maturana

1990  OLIMPIA             Paraguay        Luis Cubilla

1991  COLO COLO           Chile           Mirko Jozic

1992  SÃO PAULO           Brazil          Tele Santana

1993  SÃO PAULO           Brazil          Tele Santana

1994  VÉLEZ SARSFIELD     Argentina       Carlos Bianchi

1995  GRÊMIO              Brazil          Luiz Felipe Scolari

1996  RIVER PLATE         Argentina       Ramón Díaz

1997  CRUZEIRO            Brazil          Paulo Autuori

1998  VASCO DA GAMA       Brazil          Antonio Lopes

1999  PALMEIRAS           Brazil          Luiz Felipe Scolari

2000  BOCA JUNIORS        Argentina       Carlos Bianchi

antrenor argentinian, atacant argentinian
Carlos Bianchi. Fotografie decupată. Autor: Diegomattei. Data: 5 November 2015. Licenţa: Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0). Sursa: Wikimedia Commons

2001  BOCA JUNIORS        Argentina               Carlos Bianchi

2002  OLIMPIA             Paraguay        Nery Pumpido

2003  BOCA JUNIORS        Argentina       Carlos Bianchi

2004  ONCE CALDAS         Colombia        Luis Fernando Montoya

2005  SÃO PAULO           Brazil          Paulo Autuori

2006  INTERNACIONAL       Brazil          Abel Braga

2007  BOCA JUNIORS        Argentina       Miguel Ángel Russo

2008  LDU QUITO           Ecuador         Edgardo Bauza

2009  ESTUDIANTES         Argentina       Alejandro Sabella

2010  INTERNACIONAL       Brazil          Celso Roth

2011  SANTOS              Brazil          Muricy Ramalho

2012  CORINTHIANS         Brazil          Adenor Leonardo Bacchi „Tite”

2013  ATLÉTICO MINEIRO    Brazil          Alexi Stival „Cuca”

2014  SAN LORENZO         Argentina       Edgardo Bauza

2015  RIVER PLATE         Argentina       Marcelo Gallardo

2016  ATLÉTICO NACIONAL   Colombia        Reinaldo Rueda

2017  GRÊMIO              Brazil          Renato Portaluppi

Bibliografie

Karel Stokkermans pentru the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation, ultima actualizare pe 13 decembrie 2018, http://www.rsssf.com/sacups/copalib.html

Juan Pablo Andrés, Frank Ballesteros şi Roberto Di Maggio pentru the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation, http://www.rsssf.com/sacups/copalibtops.html

Juan Pablo Andrés şi Roberto Di Maggio pentru the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation,

http://www.rsssf.com/sacups/copalibcoach.html

http://www.rsssf.com/miscellaneous/copalibtrivia.html

http://www.rsssf.com/miscellaneous/copalibstadia.html

Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores Copa Libertadores

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.