Italia Rezumat Italia este o ţară europeană din sudul Europei, care are capitala la Roma. Italia este o peninsulă în formă de cizmă, care conţine şi insulele Sicilia, Sardinia, Elba şi alte câteva insule mai mici. San Marino şi Vaticanul sunt entităţi statale independente aflate în interiorul Italiei. Vaticanul este reşedinţa Bisericii Romano-Catolice şi a

countinue reading
, , , , ,

Internazionale Milano

Internazionale Milano Rezumat Inter (Football Club Internazionale Milano, Internazionale Milano, Inter Milan, fondat în 1908, site https://www.inter.it/en/hp ) este un club italian de fotbal şi una din cele mai valoroase echipe din istoria fotbalului. A câştigat 9 competiţii internaţionale majore(9/13, procent de 69% finale internaționale majore câştigate). Inter s-a clasat pe locul al 6-lea în

, , ,

Juventus Torino

Juventus Torino Rezumat Juventus (Juventus Football Club S.p.A, Juventus Torino sau Juve, fondat în 1897, site https://www.juventus.com/en/ ) este un club italian de fotbal şi una dintre cele mai galonate echipe din istoria fotbalului. A câştigat 10 competiţii internaţionale majore (10 finale câştigate/19 finale disputate, procentaj de 52% finale internaţionale majore câştigate). Juventus s-a clasat

, , ,

A.C. Milan

A.C. Milan Rezumat A.C. Milan (Associazione Calcio Milan sau Milan, fondat în 1899, site https://www.acmilan.com/en ) este cel mai titrat club italian de fotbal şi una din cele mai galonate echipe din istoria fotbalului. A câştigat 18 competiţii internaţionale majore (18 finale câştigate/28 finale disputate, procentaj 64% finale internaţionale majore câştigate). Milan s-a clasat pe