Spania Rezumat Spania este o ţară europeană, aflată în sud-vestul Europei, care are capitala la Madrid. Cele mai mari oraşe sunt Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla şi Zaragoza. Spaniola este a treia cea mai vorbită limbă din lume (după chineză şi engleză) şi a doua cea mai vorbită limbă primară din lume (după chineză). Spania a

countinue reading
, , , , , , ,

Atlético Madrid

Atlético Madrid Rezumat Atlético Madrid (Club Atlético de Madrid, familiar Atlético, fondat în 1903, site http://en.atleticodemadrid.com/ ) este un club de fotbal spaniol cu rezultate remarcabile pe plan internaţional. A câştigat 8 competiţii internaţionale de prim rang în Europa şi în lume.Ca titluri internaţionale, este pe locul al 3-lea între echipele spaniole, după Real Madrid

, , ,

F.C. Valencia

F.C. Valencia Rezumat F.C. Valencia (Valencia Club de Fútbol, familiar Valencia, fondată în 1919, site http://en.valenciacf.com/) este o echipă de fotbal spaniolă cu rezultate remarcabile pe plan internaţional. A câştigat 4 competiţii internaţionale majore (sau 6 dacă includem şi cele 2 Cupe ale Oraşelor Târguri). Ca titluri internaționale câștigate, Valencia este pe locul al 4-lea

, , ,

F.C. Sevilla

F.C. Sevilla Rezumat F.C. Sevilla (Sevilla Fútbol Club, S.A.D, sau familiar Sevilla, fondată în 1890, site https://www.sevillafc.es/en ) este un club de fotbal spaniol cu performanţe internaţionale remarcabile (6 competiţii internaţionale majore câştigate). Sevilla a câştigat cele mai multe trofee UEFA Europa League (5) (fiind urmată de Atletico Madrid, Internazionale, Liverpool şi Juventus, cu câte

, , ,

Josep Guardiola

Josep Guardiola Rezumat Josep Guardiola (Josep ,,Pep” Guardiola Sala, 18 ianuarie 1971, Santpedor) este un fost mijlocaş spaniol de fotbal şi unul din cei mai galonaţi antrenori din istoria fotbalului. Guardiola a câştigat 3 competiţii internaţionale de prim rang cu Barcelona ca jucător, iar ca antrenor a câştigat 8, 6 cu Barcelona şi 2 cu

, , , , , , , , ,

F.C. Barcelona

F.C. Barcelona Rezumat F.C. Barcelona (Futbol Club Barcelona, prescurtat Barcelona, colocvial Barça, fondată în 1899, site https://www.fcbarcelona.com/en/ ) este un club fanion al fotbalului spaniol şi una dintre cele mai valoroase echipe din istoria fotbalului. A câştigat 17 trofee internaţionale de prim rang în Europa şi în lume (sau 20 dacă includem şi cele trei

, , ,

Real Madrid C.F.

Real Madrid C.F. Rezumat Real Madrid (Real Madrid Club de Fútbol, Real Madrid C.F., fondat în 1902, site https://www.realmadrid.com/en) este un club spaniol de fotbal, cea mai galonată echipă de fotbal din lume şi cea mai bună echipă de fotbal  din lume din secolul al XX-lea, conform FIFAReal Madrid a câștigat 26 competiții internaționale de