Euroliga feminină

Euroliga feminină

Rezumat

Euroliga feminină (fondată în 1958) este cea mai prestigioasă competiție între cluburile europene de baschet feminin. Concurează 16 echipe.

Echipe câștigătoare

Rank   Club                                                Locul 1 Locul 2

1Uniunea Sovietică, Letonia Daugava Rīga 18        1

2          Rusia UMMC Ekaterinburg             6            1

3          Italia Vicenza                                    5           2

4          Rusia Spartak Moscow Region          4          1

5          Franța CJM Bourges Basket             3           1

6          Spania CB Godella-Pool Getafe        2          3

6          Italia Pool Comense 1872                 2           3

8          Franța Valenciennes Olympic            2          2

8          Bulgaria Slavia Sofia                         2          2

10        Slovacia Ružomberok                        2          0

11        Cehia Sparta Prague                         1           6

12        Turcia Fenerbahçe                            1           4

13        Cehia Republic Brno                        1           2

13        Spania Avenida                                 1           2

13        Spania Ros Casares Valencia           1            2

16        Germania Wuppertal Wings              1           1

16        Iugoslavia Crvena zvezda                1            1

16        Rusia VBM-SGAU Samara             1            1

16        Rusia Dynamo Kursk                        1          1

16        Ungaria Sopron Basket                     1           1

21        Bulgaria Levski Sofia                       1           0

21        Italia FIAT                                        1           0

21        Italia Unicar Cesena                         1           0

21        Italia GS Trogylos Basket Priolo       1          0

21        Italia Sesto San Giovanni                  1           0

21        Iugoslavia Jedinstvo Tuzla               1            0

21        Turcia Galatasaray                            1           0

21        Cehia USK Praha                             1           0

 

  1. Uniunea Sovietică, Letonia Daugava Rīga 18 titluri 1960–1962, 1964–75, 1977, 1981, 1982
  2. Rusia UMMC Ekaterinburg 6 titluri 2003, 2013, 2016, 2018, 2019, 2021
  3. Italia Vicenza 5 titluri (1983, 1985 — 1988)
  4. Rusia Spartak Moscow Region 4 titluri 2007, 2008, 2009, 2010
  5. Franța CJM Bourges Basket 3 titluri 1997, 1998, 2001
  6. Spania CB Godella-Pool Getafe 3 titluri 2012, 1992, 1993
  7. Italia Pool Comense 1872 2 titluri 1994, 1995
  8. Franța Valenciennes Olympic 2 titluri în 2002, 2004
  9. Bulgaria Slavia Sofia 2 titluri 1959, 1963
  10. Slovacia Ružomberok 2 titluri 1999, 2000.

Țări câștigătoare

Rank   Country           Locul I            Locul 2

1          Uniunea Sovietică      18        6

2          Rusia                       12           5

3          Italia                          11         5

4          Franța                        5           8

5          Spania                                  4           8

6          Bulgaria                    3           4

7          Turcia            2           5

8          Cehia  2          2

9          Iugoslavia                 2            1

10        Slovacia                    2           0

11        Cehoslovacia  1          9

12        Germania                 1            3

13        Ungaria                    1            2

Finale

An       Campioane      Finaliste          Rezultat

2023    Fenerbahce Alagoz Holding   CBK Mersin Yenisehir Bld    99-60

2022    Sopron Basket Fenerbahce Safiport   60-55

2021    UMMC Ekaterinburg Perfumerias Avenida Salamanca        78-68

2020    N/A     N/A     Season cancelled

2019    UMMC Ekaterinburg Dynamo Kursk           91-67

2018    UMMC Ekaterinburg Sopron Basket 72-53

2017    Dynamo Kursk           Fenerbahce     77-63

2016    UMMC Ekaterinburg Nadezhda        72-69

2015    ZVVZ USK Praha      UMMC Ekaterinburg 72-68

2014    Galatasaray odeabank Fenerbahce     69-58

2013    UMMC Ekaterinburg Fenerbahce     82-56

2012    Ros Casares    CB Rivas        65-52

2011    Halcon Avenida          Sparta&K M.R. Vidnoje        68-59

2010    Sparta&K Moscow Region    Ros Casares    87-80

2009    Spartak Moscow Region        Halcon Avenida          85-70

2008    Spartak Moscow Region        Gambrinus Brno         75-60

2007    Spartak Moscow Region        Ros Casares    76-62

2006    Gambrinus Brno         VBM-SGAU  68-54

2005    VBM-SGAU  Gambrinus Brno         69-66

2004    US Valenciennes Olympic     Lotos VBW Clima      93-69

2003    UMMC Ekaterinburg US Valenciennes Olympic     82-80

2002    US Valenciennes Olympic     Lotos VBW Clima      78-72

2001    CJM Bourges Basket  US Valenciennes Olympic     73-71

2000    SCP Ruzomberok       CJM Bourges Basket  67-64

1999    SCP Ruzomberok       Societa Ginnastica      63-48

1998    CJM Bourges Basket  Pool Getafe     76-64

1997    CJM Bourges Basket  GoldZack Wuppertal  71-52

1996    GoldZack Wuppertal  Societa Ginnastica      76-62

1995    Societa GinnasticaCB Godella          64-57

1994    Societa Ginnastica CB Godella         79-68

1993    CB Godella     Societa Ginnastica 66-58

1992    CB Godella     Dynamo Kiev Aspro  66-56

1991    Unicar Cesena Arvika Basket            84-66

1990    GS Trogylos Enichem CSKA Moscow         86-71

1989    KK Jedinstvo Tuzla    A.S. Vicenza   74-70

1988    A.S. Vicenza   Dynamo Novosibirsk 70-64

1987    A.S. Vicenza   Dynamo Novosibirsk 86-73

1986    A.S. Vicenza   DJK Agon 08  71-57

1985    A.S. Vicenza   TTT Riga        63-55

1984    BC Levski SpartakVIVO-Will Wood            82-77

1983    VIVO-Will Wood       DJK Agon 08  76-67

1982    TTT Riga        Mineur Pernik 78-56

1981    TTT Riga        ZKK Crvena Zvezda  83-65

1980    Sisport Fiat Teksid Mineur Pernik     75-66

1979    ZKK Crvena Zvezda  BSE ESMA    97-62

1978    GEAS Basket Sparta CKD Praha      74-66

1977    TTT Riga        Clermont Universite Club      79-53

1976    Sparta CKD Praha      Clermont Universite Club      55–58; 77–57

1975    TTT Riga        Sparta CKD Praha      87-59; 72-56

1974    TTT Riga        Clermont Universite Club      96-67; 69-53

1973    TTT Riga        Clermont Universite Club      64-44; 83-60

1972    TTT Riga        Sparta CKD Praha      80-59; 86-59

1971    TTT Riga        Clermont Universite Club      72-59; 62-56

1970    TTT Riga        GTS Wisla      61-45; 59-42

1969    TTT Riga        SC Pumpenwerke Halle         62-48; 82-54

1968    TTT Riga        Sparta CKD Praha      76-45; 58-47

1967    TTT Riga        Sparta CKD Praha      56-41; 55-52

1966    TTT Riga        Slovan Orbis   62-39; 73-56

1965    TTT Riga        Slavia Sofia    49-31; 52-62

1964    TTT Riga        Spartak Sokolovo       63-58; 40-43

1963    Slavia Sofia     Slovan Orbis   52-57; 60-49

1962    TTT Riga        SKA Leningrad          55-38; 48-43

1961    TTT Riga        Slovan Orbis   76-77; 72-37

1960    TTT Riga        Slavia Sofia    62-28; 49-43

1959    Slavia Sofia     Dynamo Moscow       63-40; 34-44

Legende

Legende: Ann Wauters, Diana Taurasi, Lauren Jackson, Sue Bird, Maria Stepanova, Razija Mujanovic și Uljana Semjonova.

Bibliografie

https://www.fiba.basketball/euroleaguewomen/23-24/history

Euroliga feminină Euroliga feminină Euroliga feminină Euroliga feminină Euroliga feminină

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.