Fotbal

Fotbal

Rezumat

Fotbalul (sau soccerul) este cel mai popular sport de pe glob. S-a dezvoltat începând cu a doua jumătate a secolului al 19-lea. Cel mai bun fotbal la nivel de echipe de club și naționale se joacă în Europa și America de Sud. Urmărirea meciurilor de fotbal la televizor sau pe internet a devenit o populară sursă de divertisment. FIFA este organismul care reglementează fotbalul la nivel global. UEFA este organismul care reglementează jocul la nivel european. CONMEBOL este organismul care reglementează fotbalul în America de Sud. Cupa Mondială, Campionatul European, Copa America sunt cele mai prestigioase competiții ale echipelor naționale. Liga Campionilor (în trecut numită Cupa Campionilor Europeni sau Cupa Europeană) este cea mai însemnată competiție europeană a echipelor de club.

Popularitate

Fotbalul este cel mai popular sport din lume, cu peste 3,5 miliarde de fani în întreaga lume, fiind urmat de crichet (2,5 miliarde de fani), hochei (2 miliarde de fani), tenis (1 miliard de fani), volei (900 milioane de fani), tenis de masă (850 milioane de fani), baschet (800 milioane de fani), baseball (500 milioane de fani).[1]

Prima echipă de fotbal

Prima echipă de fotbal este considerată Sheffield FC (Anglia), care a fost înființată pe 24 octombrie 1857.[2]

Regulament

Legea 1. Suprafața de joc

Suprafața de joc trebuie să fie ori în întregime naturală, ori în întregime artificială, ori să fie hibridă dacă regulamentele competiției permit acest lucru. Culoarea suprafețelor artificiale trebuie să fie verde.(legea 1.1)

Marcaje

Terenul de joc trebuie să fie dreptunghiular și marcat cu linii. Cele 2 linii lungi se numesc linii de tușă. Cele 2 linii scurte se numesc linii de gol.

Terenul este divizat în două părţi egale de linia de mijloc.

Punctul de la centru se află la jumătatea liniei de mijloc şi este înconjurat de un cerc cu raza de 9,15 m, care este marcat în jurul său.

Toate liniile trebuie să aibă aceeaşi grosime, care nu trebuie să depăşească 12 cm. (legea 1.2)

Dimensiuni

Linia de tuşă poate avea între 90-120 m, dar la meciurile internaţionale ea trebuie să fie între 100-110 m. Linia de poartă poate avea între 45-90 m, dar la meciurile internaţionale ea trebuie să aibă între 64-75 m.(legea 1.3,4)

Zona de gol

Zona de gol este construită astfel: se marchează două linii perpendiculare pe linia porţii la distanţa de 5,5 m de fiecare stâlp al porţii. Se unesc printr-o linie orizontală capetele acestor linii perpendiculare tot la distanţa de 5,5 m faţă de linia porţii. (legea 1.5)

Zona de penalty

Zona de penalty este un dreptunghi cu latura mică de 16,5 m şi cu latura mare de 2X 16,5+ 7,32 m (dimensiunea porţii). Punctul de la 11 m se află la 11 m faţă de mijlocul liniei porţii.(legea 1.6)

Zona de corner

Zona de corner constă într-un sfert de cerc cu raza de 1 m, care se găseşte în fiecare colţ al terenului. Colţurile terenului sunt marcate cu fanioane de 1,5 m înălţime. (legea 1.7,8)

Porţi

Porţile trebuie plasate la mijlocul liniei porţii. Distanţa dintre barele porţii trebuie să fie de 7,32 m, iar înălţimea porţii trebuie să fie de 2,44 m. Bara de sus şi stâlpii porţii trebuie să fie albi, iar grosimea trebuie să fie aceeaşi şi să nu depăşească 12 cm. O plasă poate fi ataşată porţii. Ea trebuie să fie ataşată de stâlpi şi de pământul din spatele porţii.

Tehnologia liniei porţii

Tehnologia liniei porţii poate fi utilizată. (legea 1.11)

Arbitrajul asistent video

Arbitrajul asistent video poate fi folosit.(legea 1.12)

5.cu o presiune între 0,6-1,1 atmosfere la nivelul mării

6.cu una din următoarele inscripţionări: FIFA Quality PRO, FIFA Quality, IMS – INTERNATIONAL MATCH STANDARD (legea 2.1)

Pot fi folosite mingile de rezervă prezente pe marginea terenului. (legea 2.3)

Legea 3. Jucătorii

Meciul se joacă între două echipe, fiecare cu maximum 11 jucători, dintre care unul trebuie să fie portar. Un meci nu poate începe sau continua dacă o echipă are mai puţin de 7 jucători.(legea 3.1)

Înlocuiri

Se pot înlocui în meciurile oficiale maximum 5 jucători, cu excepţia meciurilor dintre primele echipe ale cluburilor din campionatele naţionale şi a meciurilor dintre echipele internaţionale A de seniori, unde sunt permise maximum 3 schimbări.

Competiţiile trebuie să prevadă

1.care sunt numele jucătorilor de rezervă, de la 3 până la maximum 12

2.dacă o schimbare adiţională poate fi făcută în timpul suplimentar (dacă (sau nu) a epuizat toate schimbările prevăzute de regulament)

În meciurile naţionalelor A pot fi prevăzute maximum 12 nume de rezerve, din care maximum 6 pot fi folosite.

Toţi jucătorii se spun autorităţii arbitrului, fie că joacă sau sunt rezerve.

Legea 4. Echipamentul

Jucătorii nu pot purta un echipament sau un accesoriu care este periculos. Lănţişoarele, inelele, brăţările, cerceii, feşele de piele sau de cauciuc nu sunt permise. Acoperirea bijuteriilor cu feşe nu este permisă.(legea 4.1)

Echipamentul obligatoriu este compus din:

-tricou cu mâneci

-short

-jambiere

-apărătoare pentru tibie

-ghete

Dacă jucătorul îşi pierde gheata accidental şi înscrie înainte de a o înlocui golul este valabil.  (legea 4.2)

Jucătorii din aceeaşi echipă trebuie să poarte un echipament identic şi diferit de cel al echipei adverse şi diferit faţă de echipamentul arbitrilor.(legea 4.3)

Legea 5. Arbitrul

Arbitrul conduce jocul în acord cu regulile jocului şi cu ,,spiritul” jocului. Deciziile arbitrului trebuie să fie respectate.

Arbitrul nu poate schimba o decizie fiindcă şi-a dat seama că a fost incorectă sau pe baza sfatului unui alt oficial dacă jocul deja a reînceput sau dacă repriza (sau meciul) s-a încheiat.(legea 5.2)

Arbitrul are următoarele îndatori şi puteri:

1.să arbitreze conform regulilor jocului

2.să controleze meciul în cooperare cu ceilalţi arbitri

3.să cronometreze partida

4.să indice reînceperea partidei

5.să acorde avantaj în condiţiile unui fault dacă echipa aflată în atac poate avea un avantaj.

6.să pedepsească încălcările grave ale regulamentului.

7.să acorde cartonaşe galbene, roşii

8.să excludă de pe teren oficialii unei echipe

9.să permită echipei medicale intrarea pe teren.

Echipamentul obligatoriu al arbitrului constă în:

1.Fluier(fluiere)

2.Ceas (ceasuri)

3.Cartonaş galben şi cartonaş roşu.

4.Caiet de notiţe

El poate avea şi echipament de comunicare (căşti, etc) cu ceilalţi oficiali ai meciului.

Arbitrul nu poate purta bijuterii sau camere de luat vederi.(legea 5.5)

Tuşierii (arbitrii asistenţi) indică

1.dacă mingea a depăşit terenul de joc şi ce echipă trebuie să bată out-ul, lovitura de colţ sau lovitura liberă

2.poziţia de offside.

3.schimbarea de jucător.

Legea 7. Durata meciului

Durata meciului este de 90 minute, fiind formată din două reprize de câte 45 minute. Un meci poate dura mai puţin dacă echipele şi arbitrul jocului cad de acord asupra acestui aspect înainte de începerea meciului, conform cu regulile competiţiei.(legea 7.1)

Pauza dintre reprize durează maximum 15 minute.

O pauză scurtă de hidratare, care nu poate depăşi un minut, este permisă între cele două reprize din timpul suplimentar.(legea 7.2)

Legea 10

Un gol este valabil doar dacă mingea a trecut linia porţii cu întreaga circumferinţă.

Echipa care a marcat mai multe goluri este declarată învingătoare.

Dacă meciul s-a terminat egal singurele metode de validare a unei câştigătoare sunt:

1.golurile din deplasare

2.două reprize de prelungiri, care nu pot depăşi 15 minute fiecare.

3.lovituri de la 11 m.

Loviturile de la 11 m

1.Se bat alternativ

2.Se execută 5 lovituri de pedeapsă de fiecare echipă. Dacă o echipă nu mai poate egala atunci loviturile nu se mai execută

3.Dacă există egalitate după primele 5 lovituri de pedeapsă, acestea continuă până când o echipă are mai multe goluri din acelaşi număr de lovituri de pedeapsă.

4.Loviturile de pedeapsă trebuie bătute de jucători diferiţi până la epuizarea tuturor jucătorilor disponibili şi abia apoi jucătorii pot bate a doua oară.